V některých regionech České republiky se letos přemnožila klíšťata. Lounského okresu se tento problém letos netýká. „Situace v lounském okrese je v tomto ohledu dobrá. Žádné zvýšení výskytu klíšťat či nárůst infekčních onemocnění jsme nezaznamenali,“ uvedl na dotaz Deníku Vojtěch Bureš z lounského pracoviště Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

Počet onemocnění boreliózou klesl

Počet infikovaných klíšťat není letos vysoký. Oproti loňskému roku klesl počet onemocnění lymskou boreliózou. „Letos byly zatím hlášeny čtyři případy lymské boreliózy. Oproti loňsku je to snížení. V roce 2006 bylo v lounském okrese potvrzeno 14 případů tohoto onemocnění,“ řekl V. Bureš.

Druhé vážné onemocnění způsobené klíšťaty, klíšťová encefalitida, se v okrese letos neobjevilo vůbec. Lidé se obracejí na lékaře, aby jim pomohli klíště vyndat. „Jednou či dvakrát do měsíce přijde pacient, že se mu nepodařilo vyndat z kůže celé klíště. Většinou neopatrným vyndaváním klíště přetrhnou a v kůži zůstane část klíštěte, například hlavička nebo kusadla,“ uvedl lékař lounské chirurgie Richard Hovadík.

Při komplikacích vyhledejte lékaře

Podle něj je nutné vyhledat praktického lékaře pokud se objeví další komplikace. „Lékař provede pacientovi patřičná vyšetření, která určí diagnózu a zvolí vhodnou léčbu,“ dodal R. Hovadík. Při cestování do oblastí, kde se klíšťata vyskytují, je nutné se preventivně chránit. „Klíšťata se vyskytují především na místech zarostlých vysokou trávou, v lesích, na lukách, zahradách, parcích, neobdělávaných chmelnicích, zaplevelených a nesekaných pozemcích,“ dodal V. Bureš.

O vytahování klíšťat koluje spousta „zaručených“ rad. Lékaři na to však mají lepší trik. Pomocí speciálních kleštiček nebo pinzety se kývavým pohybem klíště odstraní. Místo je pak samozřejmě nutné potřít dezinfekcí.