Největší města v okrese, Žatec a Louny, se připravují na nadcházející advent. Poprvé se v obou městech vánoční výzdoba rozsvítí o víkendu, do té doby ještě v centrech obou měst vztyčí vánoční stromy. Na žateckém náměstí Svobody dnes, v úterý 24. listopadu, na Mírovém náměstí v Lounech ve čtvrtek.

Smrk vyrostl v Krušných horách

„Letos stejně jako loni bude v Žatci vánoční strom od Městských lesů Most. Vyrostl v Krušných horách nedaleko Klínů," sdělil Andrej Grežo, ředitel Technické správy města Žatec. Smrk je vysoký zhruba jako loni, do města by měl dorazit během dneška.

Vánoční strom v centru Žatce bude mít nové osvětlení z moderních LED světélek. „Je nakoupené a připravené," dodal A. Grežo.
Město dalo za nové vánoční osvětlení stromu 90 tisíc korun. Na stejnou částku vyšla nová výzdoba radnice, úplně nově jsou i osvětlené další tři domy na náměstí Svobody.

Výzdoba se rozsvítí při Adventním běhu

Poprvé se vánoční výzdoba v Žatci rozsvítí v neděli, kdy se v centru koná Adventní běh. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu je v plánu na začátku Adventního týdne v pondělí 30. listopadu v 18 hodin.

Vánoční strom bude z Loun

Vánoční strom na Mírové náměstí v Lounech dorazí ve čtvrtek během dopoledne. Zatím smrk roste u rodinného domu v ulici ČSA, jeho majitelce ale už překáží, a tak se ho rozhodla darovat městu. „Je vysoký přibližně stejně jako loni," sdělil Jaroslav Opat, ředitel Technické správy města Loun.

Rovněž v Lounech poprvé rozsvítí vánoční výzdobu v neděli 29. listopadu, slavnostní akt se chystá v 17 hodin. Doprovodí ho kulturní program, který začne v 13 hodin.

Podoba adventního programu je v Žatci a Lounech odlišná. Zatímco v Žatci je tradičně vměstnán do jediného týdne na přelomu listopadu a prosince a pak již nic, v Lounech jsou adventní akce na Mírovém náměstí naplánovány na každou neděli až do poloviny prosince.