Ačkoliv to není v rozporu s českou legislativou, odborníci upozorňují na škodlivost těchto látek, které se v automatech nabízejí jako sběratelské předměty. Kratom původem z Asie představuje velké riziko zejména pro žáky základních a středních škol, kteří vyhledávají jeho účinky kvůli nárůstu energie a euforii. Může způsobit zdravotní potíže a podle některých představuje startovací látku k další drogové „kariéře“. „Kratom a podobné volně dostupné přípravky, které obsahují psychoaktivní látky, vnímám jednoznačně negativně. Doufám, že v krátké době budou patřit mezi zakázané. Spousta lidí to považuje za neškodnou věc, ale látky, které obsahují, mohou spustit závažná onemocnění s halucinacemi a poruchami myšlení,“ sdělila ředitelka Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech Nikol Přibilová.

Kratom je psychoaktivní produkt pocházející z rostliny Mitragyna speciosa, která roste převážně v jihovýchodní Asii. V zemi původu je konzumován žvýkáním nebo louhováním sušených listů. Do Evropy se dováží v podobě zeleného prášku, který se konzumuje s vodou, čajem či slazeným nápojem. Je ho možné též zakoupit i v tabletách a v podobě tekutého extraktu. „Souhrnem narkotických účinků a závislostního potenciálu lze kratom řadit mezi látky podobné kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu, tedy takzvaně tvrdé drogy. Z tohoto důvodu je kratom ve většině států zařazen na seznam zakázaných látek a jeho distribuce, užívání a jiné nakládání je postihováno,“ upozornil policejní odborník na drogy Milan Kocík.

Josef K. byl odsouzen za vraždu a týrání malého chlapce z Loun.
Marečka z Loun brutálně utýral otčím. Tříletý chlapec zemřel už před pěti lety

Velmi kontroverzní jsou také cukrovinky s kanabinoidem HHC, který se získává z rostlin konopí. V Česku v nedávné době způsobily zdravotní problémy řady dětem. Vláda chce jeho prodej od 1. března zakázat.

Vedení Žatce a Loun se automaty ve městech nelíbí, jejich odstranění ale nedosáhla. „Automat není umístěn na pozemku města a nemůžeme “ošetřit“ ani vydáním vyhlášky omezení provozu prodejního automatu na „sběratelské předměty“. Kontaktoval jsem provozovatele tohoto automatu s tím, že si nepřejeme, aby se poblíž základní školy tento prodejní automat vůbec nacházel. Bohužel legislativa je ve prospěch provozovatelů těchto automatů,“ uvedl lounský starosta Milan Rychtařík.

Mohlo by vás zajímat: Širší, lepší povrch, cyklostezka. V Žatci plánují rekonstrukci uhelné cesty

Zdroj: Deník/Petr Kinšt