„Na stavbě dálničního úseku D7 u Loun o délce 6,1 km aktuálně probíhají práce po celé délce trasy. V těchto dnech se pracuje například na pokládce mechanicky zpevněného kameniva, štěrkodrti, pokládce asfaltových vrstev a provedení konstrukčních vrstev komunikace. Na trase se nacházejí čtyři mostní objekty, na nichž nyní probíhají izolační nátěry, vázání výztuže říms na vnějších křídlech, bednění vnitřních říms a začišťování spodní stavby,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Dana Zikešová.

Na stavbě se aktuálně pohybují válce, finišery, bargy, autogrejdy a smykové nakladače. „Zprovoznění podle harmongramu prací stavby předpokládáme v září 2023,“ dodala mluvčí.

Práce na obchvatu Loun se přitom oproti původnímu plánu o několik měsíců zdržely. Původně mělo být hotovo v červnu, dál se ale jezdí pouze ve dvou pruzích.

Nehoda, auto po nárazu do stromu, ilustrační foto.
Řidič nepřežil v Podbořanech náraz do stromu, nepomohl mu ani eCall

Za tříměsíčním posunem stojí fakt, že původní silnice uvedená do provozu v roce 1999, která vytvoří polovinu dálnice, byla v horším stavu, než se čekalo. „Původně se počítalo s tím, že v úseku šesti kilometrů provedeme ve třiceti procentech rekonstrukci vozovky a v sedmdesáti se pouze vymění vrchní asfaltové souvrství v tloušťce 25 centimetrů. Dnes je ten poměr výrazně jiný, sanace provádíme v sedmdesáti procentech délky úseku,“ řekl Zdeněk Novák, ředitel oblasti Čechy západ společnosti VINCI Construction, jejíž součástí je Eurovia, jedna z firem, která D7 u Loun staví.

V některých částech se musel podle jeho slov odstranit materiál pod původní vozovkou až do hloubky 120 až 150 centimetrů.

Velmi rychle postupuje stavba na dalším úseku u Chlumčan. Šoférům má 4,5 kilometrů dlouhá další část D7 na Lounsku začít sloužit na konci letošního roku, bude se na něm ale ještě pracovat. Kompletně hotový má být tento úsek příští rok v srpnu.

Vandal zničil mladé stromky v žateckém podměstí.
FOTO: Vandalové v Žatci zničili mladé stromky. Město je vysázelo teprve na jaře

Kvůli pokračující výstavbě dálnice je také od poloviny června uzavřen výjezd z křižovatky Louny – východ směrem na Prahu a sjezd od Chomutova. Omezení má skončit na konci září.

Dálnice D7 z Chomutova na Prahu má být podle současných plánů hotová v roce 2028, kdy má skončit také výstavba u Postoloprt. Zahájena má být v roce 2025. Příští rok by se měl začít stavět 16 kilometrů dlouhý úsek kolem Slaného.