Dvanáctikilometrový úsek dálnice D6 Praha – Karlovy Vary mezi jesenickou křižovatkou a Lubencem na Podbořansku chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začít stavět na jaře, hotovo má být v roce 2026. „V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele. Předpokládaná cena je 4,9 miliardy korun bez DPH,“ sdělila mluvčí ŘSD Dana Zikešová. Po dokončení této části dálnice bude celistvá D6 hotová od Prahy k hranicím Ústeckého a Karlovarského kraje. V roce 2024 plánuje ŘSD zprovoznění 6,5 kilometru dálnice u Krupé, v roce 2025 má přibýt dalších 14 kilometrů u Hořesedel a Hořoviček.

Správa železnic plánuje v roce 2024 zahájení rekonstrukce budovy hlavního nádraží v Žatci. Tuto investici za očekávaných zhruba sto milionů korun prodlužuje výběrové řízení na zhotovitele, které trvá řadu měsíců. „Dojde k obnově fasády a nápravě historicky nevhodných zásahů do vzhledu budovy. Dále se obnoví původní střešní světlíky a odstraní nepůvodní přístavby. Kompletní opravou projde střecha, plášť budovy, nástupištní přístřešek a veřejně přístupné prostory včetně toalet. Bezbariérový přístup cestujících z ulice zajistí výtah. Revitalizace se dotkne i ploch v okolí nádražní budovy,“ přiblížila před časem mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

V Postoloprtech chtějí v roce 2024 zahájit historicky největší investici města. Rekonstrukce Mírového náměstí vyjde na 108 milionů korun včetně DPH, práce potrvají dva roky. „Bude to obrovská změna pro Postoloprty na mnoho generací. Věřím, že se ukáže, že bude pro naše město přínosem,“ řekl už dřív postoloprtský starosta Zdeněk Pištora.

V plánu je rekonstrukce vozovek, chodníků, plochy náměstí, která slouží jako parkoviště, osvětlení, kašny a dalšího mobiliáře. Chybět nebude revitalizace zeleně na náměstí s přesahem do Husovy ulice nebo rekonstrukce autobusových zastávek a novostavba veřejných záchodků. Dominantou stavby je grafický prvek v podobě reliéfu povrchu na hlavní ploše Mírového náměstí, nové dláždění vyjde z obrazu v Dalimilově kronice o setkání Oldřicha a Boženy.

Promění se torzo bazénu

V Lounech na rok 2024 připravili řadu investic. K největším zařadí odkládanou proměnu torza budovy bývalého bazénu u Základní školy Prokopa Holého, jehož část se při rekonstrukci zřítila v roce 2018. Celkový odhad nákladů činí padesát milionů korun, město nedávno získalo „evropskou“ dotaci“. „Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu by měla pokrýt 85 procent uznatelných nákladů,“ přiblížila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Petra Kotková. Místo bazénu ZŠ Prokopa Holého získá novou aulu v podobě multifunkčního sálu a prostory pro zájmovou činnost.

Také v Žatci připravili na rok 2024 řadu investic, k těm historicky největším patří rekonstrukce bývalého kláštera. Práce za zhruba sto milionů korun začaly na podzim roku 2021, v roce 2024 začnou prostory sloužit veřejnosti. „Na začátku roku se doplní vybavení a zhruba v polovině roku má v historickém objektu začít fungovat jak robotické, tak i spolkové centrum,“ sdělil mediální zástupce města Tomáš Kassal.

O provoz rekonstruované památky, která zaujme novým vstupním prostorem i obnovenými historickými výmalbami, se bude starat městská organizace Chrám chmele a piva. Právě jeho prostřednictvím si spolky a organizace budou domlouvat využití kláštera. „Vedle spolkového využití nebo schůzek kroužků programování a robotiky může klášter, hlavně jeho sál, sloužit i k přednáškám, koncertům či svatbám. V každém případě se má z památky, která dlouhé roky chátrala, stát nové centrum kulturního, vzdělávacího i společenského života v Žatci,“ dodal Tomáš Kassal.

Mohlo by vás zajímat: Lounští rodáci vyhlásili výsledky literární soutěže. Tématem byl Vrchlický

Lounští rodáci vyhlásili výsledky literární soutěže. | Video: Ladislav Bába