Rekonstrukce potrubí plynařů začne příští týden, odbor dopravy lounské radnice v této souvislosti povolil dopravní omezení od pondělí 18. března. Práce mají probíhat ve třech etapách do konce června letošního roku. Lidé v ulici a v sousední Blahoslavově musí počítat s dopravními omezeními.

Jeronýmova ulice se stala známá kvůli odporu místních k plánovanému kácení třicítky vzrostlých lip, které měly padnout před rekonstrukcí kanalizace a vodovodu. Lidé v Lounech podepisovali kvůli tomu petici. „Se záměrem rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Jeronýmova podle nynějšího projektu zásadně nesouhlasíme, protože plošné kácení by na desítky let poškodilo všechny obyvatele ulice zásadním zhoršením životního prostředí. Zhoršily by se klimatické podmínky především v letních měsících, kdy teplota v Jeronýmově ulici je díky vzrostlým stromům o několik stupňů nižší než například v Blahoslavově ulici,“ stálo v petici s tím, že by ulice také přišla o výjimečnou atmosféru.

Louny rozkvetly. U hradeb nechala radnice vysadit 35 tisíc cibulovin.
Louny rozkvetly. Na několika místech září krokusy, za čas se ukáží také tulipány

Jaký bude další osud lip v ulici, je v tuto chvíli nejasné. Severočeská vodárenská společnost plánovala kácení stromů s tím, že posun potrubí do nové trasy není možný. Navíc argumentuje připraveným napojením na novou stoku v ulicích Husova a Hrnčířská. Město si nechává zpracovat „oponentní zprávu“, která má ukázat, zda je možné jiné technické řešení.

Lipové stromořadí v Jeronýmově ulici nedávno vyhrálo titul Alej roku 2023 Ústeckého kraje.

Mohlo by vás zajímat: Studenti prezentovali v aule žateckého gymnázia výsledky své roční práce

Zdroj: Deník/Petr Kinšt