Bude v Lounech vládnout ODS či ČSSD? Do minulého týdne tyto dvě největší strany spolupracovaly a spolu s Koalicí pro Louny tvořily skupinu, která se ovšem před několika dny sesypala (čtěte zde). Nyní se osočují z politického nátlaku, ovlivňování zastupitelů a výběrových řízení.

Naplno se už vyjednává v zákulisí. Je možné, že brzy dojde k výměně starosty a místostarosty.Ve hře je několik variant.

Koalici by mohla vytvořit ODS (7 zastupitelů), TOP 09 (3), Unie pro sport a zdraví (5), Koalice pro Louny (2). Společně by měly 17 křesel v 29 členném zastupitelstvu. Problém může nastat v otázce starosty města. Někteří ze zastupitelů této sestavy už v roce 2010 odmítli hlasovat pro případné znovuzvolení Jana Kernera (ODS). Ten pak začal spolupracovat s ČSSD, když při první volbě neprošel.

Může vzniknout i koalice čistě levicová ČSSD (6) + KSČM (6), do většiny v zastupitelstvu by jim ale chyběli ještě tři zastupitelé z jiné strany. ČSSD může také přesvědčit ke spolupráci TOP 09, Unii pro sport a zdraví a Koalici pro Louny.

Pokud strany nedokáží najít shodu v programu a obsazení radnice, může zůstat i současný stav. To je ale asi nejméně pravděpodobné řešení. Jasněji bude v únoru, kdy se zastupitelé sejdou na schůzi. Zastupitelé za Koalici pro Louny, Michal Pehr a Tomáš Chaloupek, chtějí nechat hlasovat o odvolání současného vedení radnice.

Jak by se podle vás měli politici dohodnout? Diskutujte pod článkem, řekněte svůj názor!