Největší zaměstnavatel v okrese Louny, lounská společnost Industry plant LG, je v úpadku – firma zbankrotovala. Dnes o tom kvůli dluhům, které neplatí, rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích. Zároveň ustanovil insolvenčního správce. Společnost Industry plant, více známá pod dřívějšími názvy Lostr a Legios, zaměstnává v Lounech necelou tisícovku lidí. Je tak největším zaměstnavatelem v okrese Louny. Zabývá se výrobou a opravami nákladních vagonů a lokomotiv.

Nový název je Heavy machinery services

Firma se v minulých dnech znovu přejmenovala – její nynější název je Heavy machinery services.

Vyhlášení úpadku potvrdilo, že společnost není schopna plnit své závazky a je v platební neschopnosti. Od loňska má společnost sídlo v Českých Velenicích, proto se insolvenčním řízením zabývá zmíněný krajský soud. Ten po měsících soudních jednání prohlásil úpadek firmy – insolvenční návrh byl podán už loni v říjnu.

Věřitelé mohou přihlásit pohledávky

Věřitelé dlužníka mají nyní dva měsíce na to, aby své pohledávky ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích přihlásili. Podle dokumentů z insolvenčního řízení vyplývá, že věřitelé pohledávají přes dvě miliardy korun. „Soud nařídil jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek na 14. července. Na stejný den je svolána také schůze věřitelů. Na ní se má rozhodnout, jak se bude úpadek řešit," vyplývá z rozhodnutí Josefa Šimka, samosoudce Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Úpadek firmy se bude pravděpodobně řešit konkurzem na majetek, nebo reorganizací společnosti.

Za problémy firmy prý může stát

„Aktuální finanční problémy společnosti jsou způsobeny především tím, že stát jí zablokoval vratky DPH, a to přes 800 milionů korun. Je to částka ve výši více než dvojnásobně přesahující nesplacené závazky, za nimiž firma stojí," sdělil Michal Donath, mediální zástupce společnosti Industry plant LG.

„Ve svém usnesení o prohlášení insolvence soud výslovně připustil možnost oddlužení firmy formou reorganizace. Prvním reorganizačním krokem je změna názvu firmy na Heavy Machinery Services, a.s. Nový název plně vystihuje zaměření reorganizované společnosti, která stojí před podpisem rozsáhlé smlouvy se světovým výrobcem stavebních a důlních strojů, pro nějž bude vyrábět jejich komponenty," uvedl Michal Donath s tím, že výroba vagonů v závodech společnosti pokračuje dle uzavřených smluv dál. „Společnost Legios zůstává největším klientem firmy Heavy Machinery Services," dodal.

Propouštění se údajně nechystá

„V rámci reorganizace může dojít k personálním změnám na úrovni firemního managementu. V žádném případě však firma neuvažuje o propouštění pracovníků s výjimkou běžných provozních potřeb," sdělil ve svém prohlášení Michal Donath.