Stav 13 metrů dlouhého mostu se průběžně zhoršuje. Podle poslední hlavní prohlídky z roku 2017 byla sice nosná konstrukce hodnocena uspokojivě, stav říms byl ale už tehdy označen za velmi špatný.

„Do stávající konstrukce mostu lokálně zatéká poškozenou izolací, silně degradované římsy se rozpadají a jejich části padají do kolejiště. Tyto závady významně ovlivňují životnost a použitelnost mostu a jsou nebezpečné pro provoz na trati pod mostem. Povrch vozovky na mostě vykazuje množství plošných nerovností – vyjeté koleje, výtluky, ve velmi špatném stavu je i navazující opěrná zeď silnice za mostem na pravé straně – silně degradovaný beton se hloubkově rozpadá a jeho části padají na přilehlý chodník, záchytný systém na mostě – ocelové zábradlí je na konci životnosti,“ uvádí se ve zprávě kraje.

Účelem rekonstrukce je odstranění závad, zamezení další destrukce konstrukcí mostu a dalšího snižování nosnosti mostu případně jeho uzavření, náprava jeho špatného technického stavu a též odstranění rizika případného ohrožení bezpečnosti provozu na železniční trati. Kdy přesně práce proběhnou, ovlivní navazující fáze přípravy.

Zatím není ani jasné, jaký dopad bude mít rekonstrukce na dopravu ve zmíněné ulici. Vzhledem k chystané výměně mostního svršku se dá očekávat, že významný. Hodně napoví projektová dokumentace a plánovaný diagnostický průzkum.

Ulice 28. října byla v tomto místě několik měsíců uzavřena na přelomu let 2022 a 2023. Došlo na rekonstrukci kanalizace a vodovodu a následnou obnovu povrchu. Komunikace sloužila jako průtah městem na trase Praha – Chomutov, po otevření obchvatu Loun v roce 1999 z ní vymizela tranzitní doprava. I tak zůstala důležitou cestou ve městě, je součástí krajské silnice II/246 Louny – Koštice – Roudnice – Mělník.

Mohlo by vás zajímat: Na Jihu už 89 nových míst mělo být, parkoviště začnou v Žatci stavět až na jaře

Radnice v Žatci řeší parkování na Jihu. | Video: Deník/Petr Kinšt