„Zájem pacientů je ohromný. Lidé volali, ještě než jsme měli uzavřené smlouvy s pojišťovnami a žádali termíny na vyšetření. Už teď je čekací doba minimálně měsíc,“ řekla 40letá lékařka.

Doktorka Alena Táboříková z Opočna u Loun pracuje jako vedoucí jednotky intenzivní péče oddělení neurologie v chomutovské nemocnici, v lounské ambulanci bude ordinovat v úterý odpoledne a ve čtvrtek a pátek během dne. „Do mé ordinace mohou přijít pacienti s různými neurologickými potížemi. Nejčastěji se neurolog v ambulanci setkává s bolestmi zad,“ přiblížila. Počítá, že během týdne vyšetří padesátku pacientů. Za rok podle ní neurologické vyšetření potřebuje v okrese Louny zhruba 20 tisíc lidí, ambulancí je přitom jen několik. „Klidně by nás mohlo být víc. Další neurolog by určitě neměl nouzi o pacienty,“ dodala.

A proč se rozhodla otevřít si novou ordinaci právě v Lounech? „První popud byl, že u nás nefunguje návaznost péče u pacientů po mozkových příhodách, proto jsem zvažovala, že bych si někdy otevřela neurologickou ambulanci. Když město připravilo motivační program pro nové lékaře, tak jsem se do něj zapojila a ordinaci si otevřela,“ vysvětlila doktorka, která ve zmíněném Chomutově pracuje od absolvování 1. Lékařská fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V Lounech otevřela novou ambulanci na poliklinice neuroložka  MUDr. Alena Táboříková. Květinu při symbolickém otevření ordinace ji za město předal starosta Milan rychtařík.V Lounech otevřela novou ambulanci na poliklinice neuroložka MUDr. Alena Táboříková. Květinu při symbolickém otevření ordinace ji za město předal starosta Milan rychtařík.Zdroj: Deník/Petr Kinšt

Město Louny ji motivovalo finančně a také ji pomohlo najít pro ordinaci prostory. „Hodně se v tom angažoval pan starosta. Bylo důležité, abych měla přístup k dalším diagnostickým metodám, které k vyšetření pacientů potřebuji. Jako je rentgen, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance,“ popsala, proč padla volba na ordinaci přímo na poliklinice. Tam je podle ní k dispozici i důležitá následná ambulantní péče kardiologa, internisty, endokrinologa nebo diabetologa. V její ordinaci se nacházejí klasické vyšetřovací předměty od neurologického kladívka po moderní ultrazvukový přístroj.

Město Louny se potýká, stejně jako téměř celá republika, s nedostatkem lékařů. „Z mého pohledu tady nejvíc chybí rehabilitační lékaři. Ale bylo by dobré, kdyby od každé odbornosti byl v Lounech jeden lékař navíc, aby ambulantní péče fungovala tak, jak by měla,“ řekla Alena Táboříková.

Koncem loňského roku začal v Lounech ordinovat nový praktický lékař pro dospělé. Pro obyvatele je každý nový doktor vítaný, město trpí jejich akutním nedostatkem. Kromě praktických lékařů pro dospělé chybí pediatři, zubaři a různí specialisté, situace se nelepší řadu let.

Mateřská škola Dykova v Lounech.
Louny sloučí čtyři mateřské školky do dvou. Podobný krok vyvolal jinde nevoli

Město proto vytvořilo zmíněný systém motivační podpory příchozích lékařů. Nedávno podmínky zatraktivnilo, doktorka Táboříková je první, která se do modifikovaného programu přihlásila. „Máme dva motivační balíčky. První je vypsán pro pediatry, kteří od města získají jednorázovou finanční podporu pět set tisíc korun, možnost bytu na Mírovém náměstí a další finanční podporu na přístrojové vybavení ordinace. Druhý program je určen pro ambulantní specialisty, praktické lékaře a stomatology. Tam je jednorázová podpora tři sta tisíc korun,“ připomněl starosta Loun Milan Rychtařík.

V současné době je ve městě kritická situace hlavně u dětských lékařů. „Uvítáme ale i praktické lékaře, zubaře či ambulantní specialisty. Děláme vše pro to, abychom nové lékaře do Loun přivedli,“ řekl.