V Lounech je nyní několik supermarketů mezinárodních řetězců – dva Penny Markety, Lidl, Billa, Albert a Kaufland. Svůj druhý obchod připravuje Lidl na východním okraji města, tedy na opačné straně, než jeho supermarket nyní stojí. „Rozdíl mezi stávající a novou prodejnou bude zejména modernější architektura a větší důraz na ekologii, jako je zateplení budovy či získávání zpětného tepla. Počítáme se širokými uličkami na prodejní ploše, pro zákazníky připravíme nabíjecí stanici pro elektromobily na parkovišti u prodejny,“ uvedl mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. Německý řetězec chce nový obchod postavit na jihovýchodním okraji města na pozemku, který sousedí s areálem firmy Poprokan, stavebninami VHV, fotovoltaickou elektrárnou a ulicí Václava Majera.

V pokročilé fázi rekonstrukce je bývalý kulturní dům v Husově ulici, proměňuje se na obchodní a kancelářské prostory. Některé jsou před dokončením, jiné teprve ve fázi hrubých stavebních činností. „Práce probíhají, kvůli obecně známým problémům v českém stavebnictví není zatím termín dokončení rekonstrukce jasný,“ sdělil Jiří Sudzina, jednatel společnosti Lear Group, která patří mezi vlastníky objektu.

Jednání s budoucími nájemci probíhají, majitelé bývalého kulturního domu zatím žádná jména řetězců ke zveřejnění nemají. „Občané Loun se mohou těšit na velkoformátovou prodejnu potravin, obchod s oděvy známého evropského řetězce, fast food, ale i jiné gastro provozy,“ byl trochu konkrétnější místostarosta Milan Rychtařík. Parkoviště u objektu bude závorovým systémem vyhrazené pro zákazníky.

Krásnodvorský zámecký park. Gloriet prochází rekonstrukcí.
V Krásném Dvoře opravují tři památky. Park by potřeboval injekci stovky milionů

Další obchody se chystají na západním okraji Loun. Nadnárodní společnost Saller plánuje výstavbu centra na západním okraji města v místech, kde se za Penny Marketem rozkládají pole. Nabídne obchody podobné žateckému Stop shopu. Tedy například s oblečením, nábytkem nebo potřebami pro zvířata.

Nákupní centrum má vyrůst na pozemcích, které skupina Saller v lokalitě vlastní prostřednictvím společnosti Czech Retail Project Delta. S městem jedná o směně dalších pozemků, doplatí za ně miliony korun. „Investor nás seznámil s předběžnou studií, jak by mělo centrum vypadat. Měli jsme s architektem města určité připomínky, ta nejzásadnější byla, aby se celková obchodní plocha zmenšila,“ sdělil starosta Pavel Janda. Investor podle jeho slov počítal ve svých plánech původně s 15 tisíci metry čtverečními, vedení města navrhlo snížení na polovinu. I tak bude nové obchodní centrum podle starosty větší, než které je kolem lounského Kauflandu. „Balancujeme mezi dvěma pohledy. Na jednu stranu vnímáme poptávku po nových nákupních možnostech v Lounech, na druhou bychom nechtěli, aby měly zásadní vliv na obchody, díky nimž žije centrum Loun,“ vysvětlil postoj vedení města starosta.

Cyklostezka na pravém břehu Ohře v Žatci se letos prodlouží. Nová asfaltová komunikace povede pod mostem a dál směrem do lokality Ráj po současné polní cestě.
FOTO: Prodloužení žatecké cyklostezky vyjde na 3,6 milionu korun

S obchodním centrem v lokalitě počítá územní plán, před více než deseti lety tam brněnská společnost De Iure připravovala výstavbu Tesca. Z těchto plánů sešlo, De Iure skončila v roce 2017 v insolvenci. Pozemky, které jí město pronajalo, zůstaly v jeho vlastnictví. Parcely, jež De Iure vlastnila, koupila v následném konkurzu právě Czech Retail Project Delta. K novému obchodnímu centru povede cesta z kruhového objezdu mezi supermarkety Penny Market a Lidl, při jeho výstavbě se se záměrem počítalo a vyrostl na něm příslušný, zatím slepý výjezd. Zároveň se předpokládá prodloužení ulice Lucemburků.

Společnost Saller německého podnikatele Josefa Nikolause Sallera působí v Německu, Polsku, Česku a Slovensku. V Ústeckém kraji stojí za projekty obchodních center v Kadani, Chomutově Otvicích, Mostě nebo Trmicích u Ústí nad Labem. Ke svému investorskému záměru v Lounech se zatím nevyjadřuje.