Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku se oficiálně stal nejmagičtějším místem v Česku. Zvítězil v soutěži DestinaCze, kterou letos podruhé vyhlásila agentura CzechTourism. Bodoval i Chrám chmele a piva v Žatci, jenž vyhrál v kategorii Fénix, kam patří památky vzkříšené z popela. Výsledky zveřejnila agentura CzechTourism.

Vítězství by mohlo přilákat turisty

Destinační agentura Dolní Poohří, která obě vítězné památky do soutěže přihlásila, je na ocenění pyšná. „Doufali jsme, že Panenský Týnec může zabodovat, je mezi lidmi hodně oblíbený, ale takový úspěch jsme nečekali," řekla ředitelka agentury Libuše Novotná Pokorná. Podle ní by vítězství mohlo přinést kraji s průmyslovou pověstí větší zájem turistů o pozapomenutá, ale přesto významná a zajímavá místa.

Panenský Týnec získal přes 22 tisíc hlasů

Chrám Panny Marie v Panenském Týnci získal 22 215 hlasů a zvítězil nejen v kategorii Genius Loci – nejmagičtější místo Česka, ale stal se s velkým náskokem i absolutním vítězem celé soutěže. Mnozí věří, že je nabitý pozitivní energií a dokáže léčit.

Psychotronici tvrdí, že místní pozitivní energie má schopnost odstraňovat deprese, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života.
Kromě lidí, kteří věří v léčivé účinky chrámu, jde i o oblíbené místo svateb. Ročně tam oddají osm desítek párů, což je na městys, který má 408 obyvatel, velmi vysoké číslo. Většina lidí chce oddat právě uvnitř chrámu.

Žatecký Chrám povstal z popela

Žatecký Chrám chmele a piva zvítězil s více než 10 tisíci hlasy v kategorii Fénix. Areál technických památek na Pražském předměstí představuje bohatou historii i současnost pěstování a zpracování chmele a vaření piva na Žatecku. Zanedbaná lokalita a starý průmyslový areál se během několika let proměnily v atraktivní turistický cíl. Lidé mohou navštívit maják, muzeum, labyrint, pivovar s restaurací či dětský areál. „Žatec, Louny, Kadaň i Chomutov jsou historické perly, už nyní přemýšlíme, jakou památku přihlásíme do příštího ročníku," uvedla Novotná Pokorná.

Soutěž podporuje domácí cestovní ruch

V kategorii Cítit se jako doma zvítězilo Centrum Veronica Hostětín, kategorii Zážitek na 1000 procent pro celou rodinu ovládl Zážitkový park Zeměráj v Kovářově na Písecku a Trendy destinací se stalo město Olomouc.
Soutěž je součástí kampaně na podporu domácího cestovního ruchu Česko – země příběhů, která má lákat turisty k víkendovému a prázdninovému poznávání země.

Radka Fialová / ČTK