Kolem Slaného denně projede až 15 tisíc vozidel, z toho pětinu tvoří nákladní a kamionová doprava. Také proto je přestavba silnice I/7 do podoby čtyřproudové dálnice v tomto místě důležitá a pro dokončení celé D7 klíčová. Podle projektu vyjde na celkem pět miliard korun, v současné době běží výběrová řízení na zhotovitele. Výstavba dálnice je rozdělena do tří úseků, vyjma obchvatu Lotouše povede D7 v trase nynější silnice I/7.

„Na celém území přestavby se v tuto chvíli intenzivně pracuje na odstraňování především náletových křovin a řádově stovek stromů. Aby práce postupovaly rychleji, je využívána těžká technika. Tuto činnost v současné době znesnadňuje podmáčený terén a poměrně jílovitá půda, do které se mechanizace propadá o desítky centimetrů. Práce provoz na silnici I/7 výrazněji neomezují. Lokálně je uzavřena pouze zpevněná krajnice a maximální rychlost je snížena na 60 kilometrů v hodině,“ informovalo ŘSD s tím, že zahájení přestavby 16,8 km dlouhého úseku silnice I/7 plánuje v letošním roce a uvedení nových částí dálnice D7 do provozu pak v roce 2027.,

Rekonstrukce povrchů u pošty ve spodní části ulice Volyňských Čechů v Žatci.
Uzavírky ulic, objížďky, výkopy. Víme, kde se v Žatci bude letos pracovat

Dálnice D7 mezi Prahou a Chomutovem bude dlouhá 83 kilometrů, první úseky byly postaveny v souvislosti s výstavbou tzv. Nového letiště v Praze-Ruzyni v průběhu 60. a 70. let minulého století. Do roku 1989 přibyly mezi Prahou a Slaným další části. V osmdesátých a devadesátých letech se postavily jako polovina dálnice obchvaty Slaného, Loun a Postoloprt. V posledních patnácti letech řidiči začali postupně využívat celkem osm úseků D7 na Lounsku, Žatecku a Chomutovsku a také navazující část moderní silnice I/7 k česko německým hranicím v Krušných horách.

V současné době se na D7 dokončuje čtyřkilometrový úsek u Chlumčan na Lounsku, který je od konce loňského roku z větší části v provozu. V letech 2026 až 2028 se má stavět poslední část celé dálnice, a to pět kilometrů u Postoloprt.

Mohlo by vás zajímat: Marečka z Loun brutálně utýral otčím. Tříletý chlapec zemřel už před pěti lety

Zdroj: Deník/Petr Kinšt