Úvahy lounské radnice o vybudování podzemních odpadních nádob vstoupily do další fáze. Tamní rada města v minulých dnech odsouhlasila konkrétní vhodné místo, kde by se zařízení mělo objevit nejprve. Jde o centrální Mírové náměstí, hovoří se také o ulici Na Valích.

Kontejner vyjde na milion korun

Podzemní kontejner na separovaný odpad má nahradit současné nevzhledné „barevné" nádoby. „Jeden takový kontejner, dělený pro všechny tři tříděné suroviny, by nás stál milion korun," uvedla Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice. Občané by oplátkou získali pěknější ulice a úřad zase kromě dalšího i jistotu, že nádoby budou z dosahu různých přehrabovačů, kteří kolem nich dělají občas nepořádek.

Možná už příští rok

První zařízení by se mohlo v Lounech teoreticky objevit už příští rok.
Na výběru nejvhodnější lokality pracovala komise pro životní prostředí. Komise pro životní prostředí v Lounech zvažovala také například sídliště Kosmonautů, U Stadionu, Přemyslovců, Tyršovo náměstí nebo Zahradní město.

O podzemních kontejnerech uvažují i v Žatci

Podzemní kontejnery na separovaný odpad v minulých letech zřídilo hned několik měst v ČR, uvažují o nich také v Žatci. Hlavním důvodem, proč se přistupuje k jejich zřizování, je fakt, že barevné kontejnery hyzdí historická jádra měst, je kolem nich nepořádek a někdy se pro jejich umístění hledají v obytných zástavbách prostory.

Podzemní kontejnery jsou pod povrchem ulice. Navenek vystupují jen vhazovací sloupky, připomínající odpadkové koše. Jsou nenáročné na prostor, odolné proti požárům a brání i zpětnému vybírání odpadu.

Systém vyprazdňování podzemních kontejnerů svozovým autem s hydraulickou rukou je podobný jako u nadzemních nádob.