Éra Radovana Šabaty po šesti letech končí, Louny mají nového vládce. Prvním mužem zastupitelé zvolili Pavla Jandu (Pro Lepší Louny za TOP 09). Je čtvrtým starostou od sametové revoluce. Louny čeká i další novinka – dva místostarostové.

„Věřím, že Louny čeká v příštích letech stabilita, že se nám povede postavit plaveckou halu, což je největší investice v historii města. Věřím také, že se budou dařit i další investice a vůbec že se bude dařit celému městu,“ uvedl po zvolení Pavel Janda. Čtyřiatřicetiletý právník se dosud věnoval advokacii, v minulých čtyřech letech byl v radě města.

V Lounech se v uplynulém měsíci „peklo“ několik variant koalice, dlouho nebylo jasné, zda se vedení města vůbec podaří zvolit. Nakonec došlo k dohodě na poslední chvíli. Nová koalice vznikla na půdorysu té minulé, přibylo navíc ve volbách vítězné ANO.

Lounské zastupitelstvo má 29 členů, „vládní“ koalice disponuje 16 hlasy – ANO (5 mandátů), ODS (4), uskupení Pro Lepší Louny (4) a Unie pro sport a zdraví (3). „Podle mého minulá koalice fungovala dobře. Máme ve městě na co navazovat. Došlo k několika změnám, nejsou to ale změny revoluční, ale evoluční,“ okomentoval své zvolení a střídání některých lidí ve vedení města Janda, jenž získal podporu 18 zastupitelů. Janda chce podle svých slov radnici ještě více „otevřít“, více komunikovat s lidmi.

A jaké další investice by kromě plavecké haly za 265 milionů rád realizoval? „Čeká nás rekonstrukce bytového fondu, řešit chceme parkovací místa na sídlištích, bude se muset například řešit Daliborka. A další a další investice,“ vyjmenoval starosta.

Novinkou jsou v Lounech dva místostarostové, z nichž jeden bude neuvolněný, tedy bude fungovat při své běžné práci. Na dvou místostarostech se dohodla nová koalice.

ČSSD: Další funkce je nadbytečná

Dva místostarostové se ale vůbec nelíbí opozici. Tvrdí, že jsou zbyteční a jedná se jen o politické dohody a rozdělení funkcí. „Máme o vedení města jiné představy. V této době, kdy budeme potřebovat finance a není jich dost, je podle nás další funkce nadbytečná a odčerpává peníze. Dosud jeden místostarosta stačil. Nyní podle nás není důvod mít dva, peníze se mohou využít účelněji. Takový způsob vedení města se nám nelíbí,“ uvedl Pavel Csonka (ČSSD).

Podle představ nové koalice má ale právě druhý neuvolněný místostarosta další peníze do rozpočtu „přinést“, není to prý funkce „jen naoko“. „Čekají nás obrovské investice a budeme na ně potřebovat peníze. Úkolem druhého místostarosty bude právě shánění dalších dotací, získávání dalších financí. Slibujeme si od toho více finančních zdrojů, určitě se to městu vyplatí,“ řekl Janda.

Prvním, uvolněným místostarostou se v Lounech stal Vladimír A. Hons (Unie pro sport a zdraví). Podpořilo jej 18 městských poslanců. Druhým, neuvolněným místostarostou zastupitelé zvolili Milana Rychtaříka (ANO), získal 17 hlasů. O protikandidátovi Janu Žaludovi se už nehlasovalo. V radě města zasednou ještě Martina Bečvářová a Dagmar Godycká (obě ANO), za ODS Jan Kerner a Eva Maťátko (dříve Kleinová), Michal Kučera (Lepší Louny) a Radovan Šabata (Unie pro sport a zdraví). Michal Pehr (KDU – ČSL) potřebný počet hlasů nezískal.