Povodí Ohře nezvýší skokově cenu za odběr povrchové vody. Podnik věří ve státní podporu výroby obnovitelné elektrické energie, kterou cenu dotuje. Zdražení od roku 2017 tak nebude o avizovanou korunu za metr krychlový, ale zřejmě zhruba o 23 haléřů.
Cena za odběr povrchové vody je nyní 4,69 koruny za metr krychlový. Elektrickou energii povodí vyrábí ve vodních elektrárnách.
„Podpora výroby elektrické energie má přímý dopad do výše ceny povrchové vody. Oprávněné náklady na správu povodí a správu vodních toků převyšují tržby za odebranou povrchovou vodu. Rozdíl je hrazen z přijaté podpory obnovitelných zdrojů energie," vysvětlil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Přiznání podpory výroby obnovitelné elektrické energie není podle Svejkovského zatím zcela vyřešeno, ale současný stav umožňuje nezvyšovat skokově cenu povrchové vody na rok 2017. Pokud by podnik dotaci nedostal, znamenalo by to snížení jeho příjmů o 134 milionů korun.
Zvažovalo se zdražení o 20 procent
Ještě v srpnu Povodí Ohře očekávalo zdražení povrchové vody z nynějších 4,69 koruny za metr krychlový o 20%. Podle nového výhledu bude zvýšení ceny obdobné jako v předchozích letech, a to o pět procent.
Odběr povrchové vody dlouhodobě klesá a její cena roste. V roce 2010 byla cena 3,31 koruny za metr krychlový. Za vodné v roce 2006 platili lidé 28,13 koruny a letos dávají 49,68 koruny za metr krychlový. Cena vodného i stočného dohromady stoupla za deset let o 45,5 koruny na letošních 98 korun za metr krychlový.