VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lounech si připravili na investice nejvíc peněz v historii

Louny – Miliony půjdou do rekonstrukcí domova pro seniory, střechy školního bazénu, zimního stadionu nebo hlavního pavilonu na výstavišti. Ve městě má začít výstavba nové plavecké haly a v plánu je také umělecká úprava piazzetty před divadlem.

14.12.2017
SDÍLEJ:

Radnice v LounechFoto: Deník/Zdeněk Plachý

Historicky nejvyšší sumu, přes 80 milionů korun, má město Louny připravené na investice v příštím roce. Nejvíc peněz má jít do rekonstrukcí domova pro seniory, střechy školního bazénu, zimního stadionu nebo hlavního pavilonu na výstavišti. Ve městě má v příštím roce také začít výstavba zcela nové plavecké haly a v plánu investic je také umělecká úprava piazzetty před divadlem.

Schodek 44 milionů

Lounské zastupitelstvo schválilo na příští rok schodkový rozpočet. Ten počítá s příjmy 396 milionů korun a výdaji 440 milionů. „Schodek rozpočtu 44 milionů pokryjeme z peněz uspořených v minulých letech. Na konci letošního roku budeme mít na účtu kolem 150 milionů korun, takže schodek bez problémů pokryjeme,“ sdělila Romana Krameriusová, vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu Louny.

Příjmy města z daní rostou

Město v posledních letech hospodaří s čím dál tím vyšší částkou. „Na příjmech města se velmi pozitivně promítla změna rozpočtového určení daní. V případě Loun se zvýšil příjem na jednoho obyvatele z 12 tisíc v roce 2013 na 16 a půl tisíc korun v roce 2018,“ sdělil Michal Kučera, lounský radní a předseda finančního výboru.

Letošní rozpočet města počítal s investicemi ve výši 63 milionů, roky před tím se investiční rozpočet Loun pohyboval mezi 30 až 40 miliony korun. V roce 2018 má jít na investice 84 milionů korun, dalších 25 milionů půjde do oprav městského majetku.

Jednou z největších investic města je rekonstrukce vnitřního vybavení domova pro seniory. Práce začaly letos, pokračovat mají v příštím roce. V rozpočtu je na to částka 20 milionů korun.

Sedm milionů korun má město připraveno na rekonstrukci střechy nad bazénem u ZŠ Prokopa Holého. Ta je tak ve špatném stavu, že škola musela bazén před pár týdny zavřít.

Devět milionů korun je v plánu na rekonstrukci bytového domu č.p. 1070 v Husově ulici, 13 milionů si město připravilo na výměnu chladícího zařízení na zimním stadionu, 11 milionů půjde na rekonstrukci hlavního pavilonu na výstavišti a čtyři miliony na přeměnu letního cvičiště.

V Lounech chtějí na podzim příštího roku zahájit výstavbu zcela nové plavecké haly, náklady se odhadují na 160 milionů korun. V současné době se zpracovává projekt. Rozpočet města na rok 2018 počítá na halu se třemi miliony, ty mají jít právě z velké části na zaplacení projektové dokumentace. Jak město nové aquacentrum zaplatí, zatím není jasné.

„Financování výstavby plavecké haly jsme ještě nevyřešili. Jde o historicky největší investici města, kterou pokud bychom hradili jen z rozpočtu, hrozilo by, že bychom museli zastavit další investice města. To si nikdo nepřeje. Chceme se tím na finančním výboru z ekonomického pohledu zabývat a chceme dát návrhy radě a zastupitelstvu,“ řekl Michal Kučera.

Zajímavou plánovanou investicí Loun na příští rok je úprava piazzetty Vrchlického divadla dle uměleckého díla Zdeňka Sýkory. Podle návrhu architekta Josefa Pleskota a Lenky Sýkorové se náměstíčko před divadlem promění podle geometrické kompozice tohoto významného umělce a lounského rodáka.

„Chtěla bych poděkovat, že se piazzetta dostala do rozpočtu a že se příští rok z ní budeme v Lounech radovat,“ řekla zastupitelům Lenka Sýkorová, manželka zesnulého Zdeňka Sýkory.

V rozpočtu města je na úpravu piazzetty připravená částka 4,2 milionu, náklady se odhadují na téměř šest milionů korun. Rozdíl mají pokrýt dary a sbírka, kterou pořádá Spolek Sýkora 2020, jenž kvůli vytvoření Sýkorovy piazzetty vznikl. „Aktuálně máme na účtu 342 tisíc korun. Máme přislíbené další dary a příspěvky,“ sdělila předsedkyně spolku Jolana Planičková.
Lenka Sýkorová přislíbila darovat 850 tisíc korun, další peníze poskytne společnost ČEZ.

Autor: Petr Kinšt

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Staročeské máje v Dobroměřicích

Dobroměřice mají na tento rok vyrovnaný rozpočet

Ilustrační foto.

České dráhy mají novou halu pro opravy vlaků

Australian open začalo. Karolína odstartovala dobře, Kristýna podlehla Radwanské

Melbourne – První z vrcholů tenisové sezony je tady. Sestrám Plíškovým se v úvodu dařilo rozdílně. Karolína si poradila s Capedeovou poměrně lehce 6:3 a 6:4, Kristýna se loučí po prohře s Radwanskou 6:3, 3:6 a 2:6.

Rekonstrukce střechy školy za miliony po letech odkladů zřejmě začne

Žatec - Kompletní opravy kvůli dřevomorce by si měly vyžádat až 14 milionů korun.

Kraj rozdá 13 milionů hasičům, třeba na opravy stříkaček

Ústecký kraj - Třináct milionů korun rozdá v letošním roce Ústecký kraj dobrovolným hasičům.

Zámek Stekník nabídne nový prohlídkový okruh

Stekník - Veřejnosti se otevře další část zámku. Restaurátoři pracují na nástěnných malbách, opravují se kachlová kamna i vitráže. Chystá se i výstava.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>