„Účelem zavedení radarového měření je zklidnění silničního provozu v oblastech se sídlištní zástavbou a v blízkosti školských zařízení, což svůj účel splnilo. Například v ulici 28. října v období loňského května až října došlo k poklesu oznámení překročení rychlosti o padesát procent, z 1842 na 878 případů,“ uvedl tiskový mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik. „Cílem tedy není výběr finančních prostředků do rozpočtu města, ale zvýšení bezpečnosti všech účastníků dopravy, včetně chodců. Výše vybraných pokut se pohybuje řádově v jednotkách milionů korun ročně,“ dodal.

„Jak se ukázalo, preventivní účinek je vysoký. Takže spokojenost, hlavní cíl to splnilo. Bydlím v Husově ulici, tam opatření zafungovalo, řidiči jezdí pomaleji,“ sdělil před časem starosta Milan Rychtařík.

Rychlost v Lounech se měřila nebo měří v ulicích 28. října, Husova, Vladimirská a Fügnerova. „Výběr lokalit je ovlivněn intenzitou a hustotou provozu,“ přiblížil Marcel Mihalik.

Po střetu kamionu a osobního auta u Hořence na Lounsku zemřel jeden člověk.
Tragický střet na Lounsku. Při nehodě kamionu a auta u Hořence zemřel člověk

Město má v současné době dva radary, podle mluvčího plánuje pořídit další dva. Měřit se zřejmě bude i na dalších místech, už delší dobu se hovoří například o ulici SNP.

Nejvyšší zjištěná rychlost auta za celou dobu měření v Lounech byla 116 km/h. Od 1. ledna 2024 došlo v Česku ke zpřísnění postihů za nejzávažnější přestupky, zmíněné překročení povolené rychlosti v obci o více než 40 km/h je jedním z nich. Před tím hrozila pokuta až 10 tisíc korun, pět bodů do bodového hodnocení řidiče a zákaz řízení na dobu 6 až 12 měsíců. „Ve správním řízení nyní hrozí pokuta až 25 tisíc korun, zákaz řízení až na 18 měsíců a 6 bodů do bodového systému,“ připomněl policejní mluvčí Jakub Mareš.

Do správního řízení jdou kromě vysokého překročení rychlosti také přestupky řidičů, kteří neuhradí příslušnou výzvu radnice k zaplacení finančního postihu. „V loňském roce bylo z radarů oznámeno 10 010 překročení rychlosti, určenou částku na výzvu uhradilo zhruba 80 procent provozovatelů naměřených vozidel,“ přiblížil Marcel Mihalik.

V bývalé poště v Husově ulici v Lounech je směnárna a sázková kancelář.
Místo pobočky pošty směnárna a sázková kancelář. V Lounech přijde další změna

Podobnou novinku, měření rychlosti v gesci města, se chystají zavést také v Podbořanech. V současné době radnice dokončuje výběrové řízení na nákup radaru, umístí ho v Sýrovicích. To je spádová vesnice Podbořan, má tu smůlu, že leží na rovném úseku frekventované silnice I/27 Most – Plzeň. „Radar bude měřit rychlost aut v obou směrech,“ sdělil podbořanský starosta Radek Reindl. Přístroje schopné měřit rychlost i v noci budou na lampách veřejného osvětlení. Zároveň kvůli vyšší bezpečnosti podél silnice město postaví v Sýrovicích nový chodník.

Překračování povolené padesátky je tam na denním pořádku, státní policie s radarem je ve vesnici poměrně často. Loni na podzim zastavila hlídka 28letou řidičku, která se prohnala Sýrovicemi ve směru od Žatce na Plzeň 101 kilometrů v hodině, letos v lednu jel vesnicí 44letý řidič audi rychlostí 98 km/h.

V Podbořanech, stejně jako v Lounech, budou přestupky zpracovávány ve dvou fázích. Nejprve městská policie přijme data z rychloměru, provede jejich kontrolu a následně oznámí podezření ze spáchání přestupku správnímu orgánu na městském úřadě. „Po obdržení informací od městské policie náš úředník na přestupcích vyhotoví a odešle výzvu k uhrazení určené částky provozovateli vozidla na základě takzvané objektivní odpovědnosti,“ vysvětlila před časem vedoucí odboru dopravy lounské radnice Blanka Sunkovská. Provozovatel auta zodpovídá za veškeré pokuty, které jsou způsobené vozidlem a není při nich identifikován řidič. V případě, že se jedná o vysoké překročení rychlosti, začne úřad od počátku zjišťovat totožnost řidiče, kterému hrozí zákaz řízení, důkladněji.

Mohlo by vás zajímat: Kratom, produkty s HHC. Automat s kontroverzním zbožím je už i v Lounech

Zdroj: Deník/Petr Kinšt