Podle obžaloby byl kotel špatně zapojený. „Docházelo k tlakové ztrátě a spalinová cesta nezajišťovala bezpečný odvod spalin od kotle do volného ovzduší,“ uvedl státní zástupce Ondřej Koutný. Podle znaleckého posudku vypracovaného po tragédii dlouhodobě docházelo k nedokonalému spalování paliva a následnému dehtování.

Ve středu 26. června odpoledne u soudu vypovídal znalec se specializací na kominictví František Jiřík. „Došlo k zásadnímu pochybení, neboť kotel byl připojen do nevyhovující spalinové cesty. Komín neměl pro daný kotel potřebný tah, problematické bylo napojení kouřovodu do komína. Kominík by to zjistil, ale před zapojením kotle nebyla vypracována povinná zpráva o revizi spalinové cesty, což bylo zásadní pochybení,“ řekl u soudu. „Bez této zprávy nesmí být takovéto kotle do provozu uvedené,“ dodal.

Otec zemřelé dívky už dřív u soudu vypověděl, že s kotlem měl dlouhodobější problémy. „V domě, který jsme v roce 2021 koupili, byl starý kotel. Měl velkou spotřebu paliva, proto jsme rozhodli, že koupíme nový. Ten nám obžalovaný zapojil v listopadu roku 2022. S kotlem bylo několik technických problémů, když jsme přešli na uhlí, dehtoval. Obžalovanému jsem několikrát volal, měl spoustu práce, nikdy nepřijel, řešili jsme to po telefonu,“ popsal u soudu majitel domu.

Soudní znalec upozornil, že uhlí je k dehtování náchylnější víc než jiná paliva jako například pelety nebo suché dřevo. „Současné kotle jsou stavěné na co nejvyšší účinnost. Aby se toho dosáhlo, snižuje se teplota spalin, což vede k poklesu tahu v komíně,“ upozornil. Aby kotel dobře hořel, je potřeba jeho přesné seřízení. „Důležitá je rychlost podávání paliva a množství vzduchu, které jde do prostoru ohniště kotle,“ dodal znalec. „Kotel v domě byl totálně zadehtovaný, špatně seřízený, proto se vytvářel oxid uhelnatý. A špatně fungující komín jej neodtáhl ven,“ upozornil.

Z kotle vlivem nedokonalého spalování paliva unikl v osudnou noc ve velké míře oxid uhelnatý a pronikl z kotelny stropem do dětského pokoje. Na tragédii mělo také vliv, že se smrtelně nebezpečný plyn kvůli netěsnostem ve stropě kotelny a podlaze pokoje ke spící dívce vůbec dostal. Ta se otrávila a krátce po půlnoci zemřela. Složky záchranného integrovaného systému, které se na místo ráno sjely poté, co její bezvládné tělo objevili rodiče, už jí nemohly pomoci.

Soud bude smutný případ opět projednávat na podzim. Vyslechne odborníka, který popíše, proč v kotli v osudný den tak velké množství oxidu uhelnatého vzniklo.

Mohlo by vás zajímat: Řidičům začala sloužit část dálnice D7 u Loun. Na další si počkají dva roky

U Chlumčan se otevřela nová část dálnice. | Video: Deník/Petr Kinšt