Je konec politických šarvátek, teď už budeme normálně pracovat. Tak má znít vzkaz voličům z nově vzniklé koalice v Lounech. V pondělí 13. února zastupitelé ukončili dlouhou politickou krizi, panující prakticky od komunálních voleb, a zvolili nové vedení města.

Novým starostou byl zvolen podle očekávání Radovan Šabata (56 let) z Unie pro sport a zdraví, místostarostkou Edita Hořejší z ODS. Rada města je utvořena ze zástupců TOP 09, ODS, Unie pro sport a zdraví a Koalice pro Louny. Sociální demokraté a komunisté zůstali mimo hru. Koalice ovšem jejich hlasy nepotřebuje, v zastupitelstvu má potřebnou většinu 17 hlasů.

Schůze zastupitelstva probíhala podle očekávání a posty na radnici byly rozděleny přesně podle scénáře, který nová koalice zveřejnila po podpisu dohody už před dvěma týdny. ČSSD, která byla dosud v radě města, se snažila prosadit v zastupitelstvu tajnou volbu, ale nezískala potřebný počet hlasů.

S funkcí starosty se po deseti letech v této roli rozloučil Jan Kerner, který vzpomněl i na své počátky na lounské radnici, sahající až do roku 1990, kdy se stal tajemníkem, a poděkoval všem lidem, se kterými na radnici spolupracoval. „Jsem rád, že končí období, kdy se k řešení politických problémů zneužívají policejní orgány,“ uvedl mimo jiné Jan Kerner.Připomněl tak trestní oznámení, které bylo podáno jak na jeho osobu, tak i na ředitele městské policie Zdeňka Valeše a jeho dnes již bývalého zástupce Radka Příhodu. Na vedení městské policie ho podala loni na jaře ČSSD. Všechna tři byla později zastavena.

ČSSD v radě skončila

Po odvolání místostarosty Pavla Csonky (ČSSD), čemuž hlasitě zatleskal ředitel strážníků Zdeněk Valeš, se další tři sociální demokraté sami vzdali křesel v radě města.Následovala volba nových radních. Jako noví členové byli zvoleni Alexandra Suková, Miloslav Bouda, Tomáš Chaloupek, Jan Červa, jako staronoví zůstali Michal Kučera, Bohumil Kurka a Michal Pehr.Starosta a místostarostka jsou členy rady města automaticky, což vyplývá ze zákona o obcích.

Následovala volba předsedy finančního výboru zastupitelstva města a ta s sebou přinesla i první výraznější slovní přestřelku.Novým předsedou výboru se stal Michal Kučera a zastupitelům předložil ke schválení nové členy výboru. Michael Straka z ČSSD poukázal na to, že z této strany tam není žádný zastupitel. „Nabídku na obsazení členů jsme předložili i do klubu ČSSD, avšak váš předseda ji odmítl,“ odvětil Michal Kučera.Předseda ČSSD Louny Jan Růžek se ozval až po pár minutách a naopak tvrdil, že on o žádné nabídce neví. Potom se několik zastupitelů pustilo do výměny názorů a vzájemného poučování o tom, co se skrývá a neskrývá pod pojmem manipulátor.

Potlesk na počest Jana Kernera

Jinak schůze ovšem probíhala vcelku v poklidném duchu a zastupitelé si při rekonstrukci vedení města několikrát i zatleskali. Potlesk zazněl i na počest bývalého starosty Jana Kernera jako poděkování za odvedenou práci pro město.

Na zasedání byli redaktoři Žateckého a lounského deníku Hynek Dlouhý a Mirka Strnadová, kteří zajistili textový on-line přenos.

Volba nového vedení Loun minutu po minutě:


18.05 Schůze končí, loučí se s vámi tým Žateckého a lounského deníku. Přejeme příjemný večer.

17.56 Reaguje Jan Růžek (ČSSD). Přednáší, co znamená slovo manipulátor, prý jím není. Růžek tvrdí, že spor s Kučerou o post ve finančním výboru je nedorozuměním.

17.54 Bohumil Kurka (ODS) vystupuje s prohlášením, že Jana Růžka jako protivníka miluje, protože je velmi zdatný soupeř. Prý je výborný manipulátor.

17.50 Jan Růžek (ČSSD) se vrátil do sálu a tvrdí, že žádná nabídka na členy ve finančním výboru nepřišla, nemohl ji proto odmítnout. Reaguje Michal Kučera, že ho velice mrzí jeho slova. Sešli se údajně minulý týden v jeho kanceláři, na dotaz, zda chce obsadil post člena výboru prý odpověděl: "Ne, teď poznáte, co je to tvrdá opozice." Kučera připomíná, že stejnou nabídku dostali i komunisté, ti ji využili. Kučera doufá, že je to ze strany Růžka jen opomenutí, nikoli záměr.

17.42 Volí se také nový finanční výbor. Michael Straka (ČSSD) se podivil, že v navržených členech není nikdo z ČSSD. Nový předseda komise Michal Kučera (TOP 09) mu odvětil, že účast zastupitelů z ČSSD odmítl jejich předseda Jan Růžek.

17.41 V novém vedení města tedy spolupracují ODS, Unie pro sport a zdraví, TOP 09 a Koalice pro Louny.

17.40 Nové vedení města: Radovan Šabata (starosta), Edita Hořejší (místostarostka). Členové rady: Miloslav Bouda, Jan Červa, Tomáš Chaloupek, Alexandra Suková, Michal Kučera, Bohumil Kurka, Michal Pehr. Kučera je také šéfem finančního výboru.

17.36 Alexandra Suková (TOP 09) je také zvolena. Pro 17, proti 0, zdrželo se 9.

17.35 Tomáš Chaloupek (Koalice pro Louny) je také radním.Pro 17, proti 2, zdrželo se 7.

17.34 Dalším členem rady je Jan Červa (Unie pro sport a zdraví). Pro 17, proti 0, 9 zastupitelů se zdrželo.

17.32 Miloslav Bouda (ODS) je novým členem rady. Pro 17, proti 0, zdrželo se 8.

17.27 Do rady města jsou navrženi Alexandra Suková (TOP 09), Miloslav Bouda (ODS), Tomáš Chaloupek (Koalice pro Louny) a Jan Červa (Unie Pro sport a zdraví). Ve funkci zůstávají z minulé rady Pehr, Kurka, Kučera. Dalšími členy jsou automaticky starosta a místostarostka.

17.23 Vystupuje Jan Růžek, vůdce ČSSD v Lounech, a hodnotí ústup z funkcí na lounské radnici jako krok dopředu.

17.22 Volit se teď bude nová rada města. Kromě Hořejší a Šabaty by v ní měli údajně podle zákulisních dohod zasednout Bouda (ODS), Kučera, Tesař (TOP 09), Pehr, Chaloupek (Koalice pro Louny). Další jména nejsou známá.

17.21 "Neptejte se, co pro vás může udělat vaše město. Ptejte se, co vy můžete udělat pro své Louny," žádá o pomoc Šabata.

17.20 Radovan Šabata žádá všechny zastupitele o spoluráci, bez ohledu na politickou příslušnost. Šabata je ve městě znám hlavně díky aktivitám na sportovním poli, je například předsedou lounského svazu tělesné výchovy a sportu.

17.18 Louny mají nového starostu. Stává se jím Radovan Šabata (Unie pro sport a zdraví). Pro bylo šestnáct poslanců, Šabata se zdržel, stejně jako dalších devět zastupitelů. Proti byl Straka z ČSSD, někteří komunisté se hlasování nezúčastnili.

17.12 Louny budou volit teprve třetího starostu od sametové revoluce. Například Žatec jej mění po každých volbách.

17.10 "Žádám vás, abyste starostou města zvolili Radovana Šabatu. Tímto rezignuji na funkci starosty města Louny," loučí se Jan Kerner. Většina sálu povstala a bouřlivě tleská. Ruce zastupitelů za ČSSD zůstaly v klidu.

17.08 Kerner obhajuje i Zdeňka Valeše, dlouholetého ředitele městské policie. V dalších dnech by se měl vybírat jeho nástupce, Valeš odchází do důchodu.

17.06 Brzy už bývalý první muž Loun vyjmenovává, co se podařilo. Například Zahradní město, průmyslová zóna, nový územní plán, městská knihovna. Město podle něj vzkvétalo.

17.05 Probíhá bod Rezignace starosty. Jan Kerner děkuje spolupracovníkům, vzpomíná na více než dvacet let na lounské radnici. Tajemníkem radnice byl od 4. prosince 1990. Vzpomíná na svého předchůdce, oblíbeného Emila Volkmanna.

17.50 Edita Hořejší už v minulosti pro město pracovala, i když v novém zastupitelstvu je nováčkem. V posledních letech byla například předsedkyní investiční komise.

16.58 Hlasuje se. Pro je sedmnáct zastupitelů, proti nikdo. Devět městských poslanců se zdrželo, někteří zastupitelé nehlasují. Edita Hořejší (ODS) byla zvolena novou místostarostkou Loun. Zdá se, podle dosavadního průběhu, že dohody platí.

16.56 Bude se volit nový místostarosta. Navržena za ODS je Edita Hořejší, přesně podle dohod. Je navržena dokonce dvakrát. Po ODS ji navrhnuje i Bořek Zasadil z Unie pro sport a zdraví. Chce jí vyjádřit podporu.

16.55 Jan Růžek (ČSSD) se vzdává funkce v radě. Pokračují i další členové rady za ČSSD, tedy Michael Straka a Otakar Kraus.

16.52 Hlasuje se. Pro odvolání je 16 zastupitelů, proti 8, tři se zdrželi. Místostarosta Pavel Csonka (ČSSD) byl odvolán z funkce. Jediným člověkem, který zatleskal byl Zdeněk Valeš, ředitel městských strážníků, který má s Csonkou dlouhotrvající spory. Místostarosta na ředitele dokonce podal trestní oznámení, které ale bylo odloženo.

16.51 Pavel Csonka děkuje spolupracovníkům, zastupitelům i dalším. Činí tak ještě před odvoláním.

16.50 Tomáš Chaloupek (Koalice pro Louny) navhruje odvolání místostarosty Pavla Csonky z funkce. Začíná výměna vedení lounské radnice.

16.48 Jaká rada města končí? Připomeňme si její složení: Kerner (starosta ODS), Kurka (ODS), Kučera (TOP 09), Pehr (Koalice pro Louny), Šabata (Unie pro sport a zdraví), Csonka (místostarosta ČSSD), Růžek, Straka, Kraus (ČSSD).

16.45 Vzešel návrh, aby volby byly tajné, ale neprošel. Pokračuje se volbou komisí.

16.43 Strany (ODS, Unie pro sport a zdraví, TOP 09 a Koalice pro Louny) o nové koalici dlouho vyjednávaly. Aby byla dohoda možná, musel odstoupit Jan Kerner, dlouholetý starosta, který některým městským poslancům "ležel v žaludku" a nebyli ochotni novou vládu s jeho osobou přijmout.

16.40 Slib složila nová zastupitelka za ODS Edita Hořejší, která má být novou místostarostkou. Alespoň tak zní dohoda nových koaličních partnerů. Aby se mohla uskutečnit, musela odstoupit ze zastupitelstva Jana Benešová. Hořejší byla pouze náhradnicí, ve volbách se do zastupitelstva nedostala.

16.36 Připomeňme si také volební výsledky z hlasování občanů v roce 2010. ODS měla 19.9 procenta (7 mandátů), ČSSD 19.5 procenta (6 mandátů), KSČM 17.3% (6 zastupitelů), Unie pro sport a zdraví 15.3 % (5 zastupitelů), TOP 09 11 procent (3 mandáty) a Koalice pro Louny 7.4 procenta (3 zastutitelé). Po volbách se spojila ODS a ČSSD, jejich svazek ale stál na vratkých základech, což se brzy potvrdilo. Vyústěním je současná krize na radnici.

16.33 Komunisté navrhují odvolání i předsedy kontrolního výboru. Kromě nového starosty a místostarosty se bude volit i rada města. Připomeňme, že v Lounech je 29 zastupitelů, většina je tedy patnáct hlasů. Nová koalice má údajně podporu 17 zastupitelů.

16.30 Jan Kerner zahajuje schůzi, zřejmě naposledy ve funkci. Připomíná, že i třetí trestní oznámení na vedení města bylo zamítnuto jako nedůvodné.

16.27 V sále už je i Jan Růžek, hlavní postava lounské ČSSD. Zastupitelů je přítomno 27 z 29, později přijde Michal Pehr.

16.25 Ve vedení lounské radnice, hlavně pak mezi ODS a ČSSD, to v posledních měsících pořádně vřelo. Ať už v kauze ředitele městské policie nebo při posledním zasedání městských poslanců, kdy Jan Kerner (ODS) obvinil ČSSD z nátlaku na zastupitele. Tento nátlak měl údajně souviset s fondem hejtmanky. ČSSD prý tlačila na zastupitele, že v případě, že ji nepodpoří, nedostanou žádné peníze z tohoto krajského fondu. ČSSD to tvrdě odmítá.

16.20 Vítáme vás u živého přenosu z lounského zastupitelstva, které má dokončit "revoluci" ve vedení města. Po deseti letech ve funkci starosty a dvaceti letech na radnici končí Jan Kerner (ODS). Ustoupil ze svých pozic, aby mohla na lounské radnici fungovat nová koalice bez ČSSD. Zastupitelé pomalu přicházejí do sálu, nálada zatím vládne dobrá a uvolněná.