Jméno nového ředitele Městské policie v Lounech bude známo za několik dní. Nahradí současného ředitele Zdeňka Valeše, který se rozhodl odstoupit z funkce, a to kvůli napjatým vztahům mezi vedením městské policie a lounskou ČSSD.

Místostarosta Pavel Csonka (ČSSD) prosadil podání trestního oznámení na vedení strážníků, a to kvůli podezření z neužití pravomoci úřední osoby a podvodu. Obě dvě byla nakonec zastavena.

Do výběrového řízení se přihlásilo jedenáct uchazečů. „Výběrové komise už na základě písemných materiálů zúžila počet uchazečů na čtyři. Ve čtvrtek 1. prosince proběhnou pohovory, následně doporučím zastupitelům jmenování vítězného uchazeče, zastupitelstvo bude o jeho schválení hlasovat 12. prosince,” uvedl starosta Jan Kerner (ODS).

Ještě před skončením soutěže se vyrojily spekulace, že podmínky jsou ušity na míru bývalému zástupci Z. Valeše Radku Příhodovi, který od strážníků kvůli policejnímu prošetřování odešel sám. Do výběrového řízení se také přihlásil. „Ředitele městské policie jmenuje zastupitelstvo na doporučení starosty města. Abych zaručil maximální objektivitu celého procesu, jmenoval jsem pro výběr devítičlennou výběrovou komisi, ve které jsou zástupci všech politických stran v zastupitelstvu,” odmítá jakékoliv nadržování J. Kerner.

Vrátí se R. Příhoda rovnou na místo ředitele?

Radka Příhodu obvinil místostarosta z toho, že v době studijního volna, uděleného zaměstnavatelem, odjel pískat mezinárodní fotbalové zápasy a tím se dopustil podvodu. Policejní komisař ale po několika týdnech neshledal, že by se dopustil trestného činu. Zástupce ředitele odešel od strážníků ještě před skončením prošetřování. „Pan Příhoda žádné podvody na policii neprováděl. Naopak díky křivému nařčení jednoho ze zastupitelů bylo jeho čerpání pracovní doby i studijního volna velmi podrobně prozkoumáno jak vnitřní auditorkou úřadu, tak vyšetřovateli policie ČR, a žádné jeho pochybení nebylo zjištěno,” dodal starosta.

Představa, že by mohl být Radek Příhoda šéfem strážníků se nezamlouvá Pavlu Csonkovi. „Novým ředitelem by měl být člověk s místní a osobní znalostí města s maximální praxí v bezpečnostních složkách s patřičným vzděláním. Za nejlepší vzdělání považuji v tomto oboru Policejní akademii v Praze. Důležité jsou však i schopnosti. Za nejdůležitější však považuji to, aby to byl člověk apolitický s vysokým morálním kreditem, který bude svoji funkci vykonávat bez vnějších politických tlaků pouze a jen v souladu s platnou legislativou. Za takového kandidáta pana Radka Příhodu já nepovažuji,” uvedl.

Ať už bude strážníky vést kdokoliv, nebude mít lehkou úlohu. Musí sbor stmelit a zlepšit jeho pověst v očích veřejnosti.

Trestní stíhání Zdeňka Valeše zastavila státní zástupkyně v červenci. V září oznámil, že ve funkci končí. „V prostředí, které zde ČSSD nastolila, nelze vést městskou policii,“ uvedl tehdy Zdeněk Valeš.

Připomeňte si: Ředitel strážníků skládá funkci, odejde v lednu