Celkové náklady jsou vyčíslené na zhruba padesát milionů korun, přesná částka vzejde z výběrového řízení. „Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu by měla pokrýt 85 procent uznatelných nákladů,“ přiblížila už dřív vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Petra Kotková. Příspěvek Evropské unie by tak měl být více než čtyřicet milionů korun.

Bazén při ZŠ Prokopa Holého fungoval od roku 1983. Kvůli špatnému stavu střechy došlo v roce 2017 k jeho uzavření, o rok později začaly práce na její rekonstrukci. Ukázalo se ale, že stav nosné konstrukce střechy je daleko horší, než se čekalo. Proto došlo i na výměnu ocelových vazníků. Když se sundal poslední, v závěru roku 2018 spadla část zdi. Rekonstrukce se zastavila. Následné odborné prohlídky upozornily na problémy se statikou celého objektu. Nakonec padlo rozhodnutí, že bazén ve škole nebude a pavilon se promění v nové učebny.

Policejní auto, ilustrační snímek.
Zloděj hyena. V Lounech mladík okradl muže, který měl právě epileptický záchvat

Zadní část školy směrem k výstavišti hyzdí torzo bazénu pět let. Nyní dojde k odstranění části objektu s bazénovou vanou a vyzdění nové stěny, která bude novou fasádou. „Zbylá část objektu, která sloužila jako zázemí bývalého bazénu, bude kompletně přestavěna, bude provedena sanace stávajících železobetonových konstrukcí, v prvním nadzemním podlaží budou provedeny stavební úpravy, kterými vznikne nová učebna pro komunitní aktivity, nové sociální zázemí, nové přístupové schodiště do druhého nadzemního podlaží, kde vzniknou dvě nové učebny pracovních činností a jedna jazyková učebna, nové sociálního zázemí. Pohyb mezi patry umožní nově trojramenné schodiště a nový výtah,“ uvedla lounská radnice k zakázce.

„Projekt řeší problém nevyhovujících kapacit pro jazykovou učebnu a absenci učeben na polytechnické vzdělávání, tím pádem i nedostatečné naplňování klíčových kompetencí (komunikace v cizích jazycích, manuální zručnost, práce s digitálními technologiemi), které mají vazbu na budoucí uplatnění žáků na trhu práce,“ připomněla dotační manažerka lounské radnice Eva Pavelková.

Mohlo by vás zajímat: Sesuv v Žiželicích pokračuje dál, hrozí zřícení kaple

Zdroj: Deník/Petr Kinšt