„Klimatické změny, které se projevují nepravidelnými dešťovými srážkami, kterých je čím dál méně, zato naopak přibývá dní suchých, nás přivedly k aplikaci takzvané mozaikové – etapové seče. Jde o přístup k údržbě travních ploch, který je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl tajemník lounské radnice Michael Straka.

Taková seč má pomoci zadržovat vodu, pomoci má v boji se suchem, které je kvůli klimatickým změnám stále častější. Kvůli tomu město přehodnotilo přístup k údržbě travnatých ploch, uvedlo město v tiskové zprávě. Změna proběhne v několika vhodných lokalitách od května.

Pro takzvanou mozaikovou – etapovou seč Louny určily několik ploch, o které se alternativním způsobem budou starat. „Mozaiková seč znamená, že se vysekají jen místa podél chodníků a cest. Zbytek se nechá volně růst. Nesečené a sečené plochy budou během sezóny střídány,“ řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik. „Primárně chceme krajině pomoct, toto je odborníky doporučovaná cesta,“ dodal mluvčí.

Součástí obchvatu Plas se stane 496 metrů dlouhý most přes údolí Střely se železniční tratí Žatec – Plzeň. Nad říčkou se bude tyčit ve výšce 87 metrů.
Nejvyšší most v zemi bude turistickou atrakcí. Zrychlí cestu mezi Žatcem a Plzní

Mozaiková – etapová seč trávníku má být k přírodě šetrnější než plošné sekání travních ploch. „Ponecháním vyšších travních porostů pomáháme zadržení vody v půdě, nedochází tedy k jejímu přílišnému vysoušení a napomáháme lepšímu zachycování dešťové vody při případných extrémních srážkách. V neposečeném porostu zůstanou rostliny, jež poskytnou potravu a úkryt hmyzu, plžům a obojživelníkům, kterých ve městech dramaticky ubývá,“ doplňuje vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Petra Kotková.

Méně sečené trávníky jsou také vhodným prostředím i potravou pro další řadu živočichů, jako jsou ježci, drobné ptactvo, kuny. Přispívají k vyšší biodiverzitě, dodala radnice.

Mozaiková seč má ale i své kritiky. Ti tvrdí, že podobné postupy jsou pro města méně vhodná, říkají, že v jejich centrech by měla být tráva pravidelně posečená. I kvůli pohybu dětí nebo domácích mazlíčků. Že se hodí jen do některých lokalit, je údajně vhodnější pro louky. Záleží tak hodně právě na výběru lokality. Lounská radnice uvedla, že pro mozaikovou - etapovou seč vybere právě vhodné lokality.

Mohlo by vás zajímat: Kraj začne s cyklostezkou u Stroupče letos. Další chce stavět město Žatec

Zdroj: Deník/Petr Kinšt