„Analýza vzorku směsného komunálního odpadu se uskutečnila 25. září 2023, kdy bylo svezeno 18 kusů nádob velikosti 120 litrů z vybrané lokality Loun a dále 15 kusů nádob o velikosti 1100 litrů. Nádoby byly svezeny do areálu provozovny v Rybalkově ulici. Odpad se vysypal na plachtu a poté se ručně třídil podle předem určených kategorií. Vytříděný odpad daných kategorií se potom dále vážil,“ přiblížil Marcel Mihalik.

Výsledkem je pro město velmi znepokojující údaj. „Až 70 procent odpadu, který občané vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se dalo ještě dále třídit. Apeluji proto na nás všechny, abychom se nad tím zamysleli a odpady důsledněji třídili,“ vyzval starosta Loun Milan Rychtařík. „S platností nového zákona o odpadech byly totiž obcím a městům pevně určeny třídící cíle. Pokud je nezačneme plnit, vystavujeme se všichni riziku významného zdražení poplatků za odpad,“ zdůraznil.

Ilustrační foto.
Žena z Loun poskytla svůj účet podvodníkovi. Od soudu odešla s podmínkou

Cílem pro rok 2025 je mít vytříděno minimálně 60 procent recyklovatelných složek z komunálního odpadu, v roce 2030 již 65 procent a od roku 2035 alespoň 70 procent odpadu. „Město Louny tento cíl v roce 2022 splnilo pouze z 23 procent,“ konstatoval mluvčí radnice Marcel Mihalik.

Prvenství v kategorii odpadu, který se dá ještě třídit, má ten biologicky rozložitelný. „Měl celkovou váhu 165 kg (30,11 procent), dále gastro odpad 54 kg (9,85 procent) a následně plastový odpad, který měl váhu 53 kg (9,67 procent),“ doplnil mluvčí.

Mohlo by vás zajímat: Parkoviště místo autobusů. Na lounském nádraží vznikly dvě desítky nových míst

Zdroj: Deník/Petr Kinšt