V malé obci Úherce s necelou stovkou obyvatel poblíž Panenského Týnce na Lounsku se v říjnu nebudou konat komunální volby. V zákonném termínu totiž nikdo nepodal kandidátku. Obec tak bude řídit úředník dosazený ministerstvem vnitra. A to do doby, než se v obci uskuteční volby v náhradním termínu a sejde se ustavující zastupitelstvo.

Máme ještě čas, myslel si starosta

O tom, že vypršel termín pro podání kandidátek, přitom nemělo vedení obce Úherce ve čtvrtek vůbec tušení. „Volby jsou daleko, máme ještě čas. Oslovil jsem nějaké lidi z obce, zda by nechtěli kandidovat, jejich odpovědi ještě nemám," řekl Deníku Karel Šípek, starosta Úherců.

Termín dodatečných voleb určí ministerstvo

„Volby v Úhercích v řádném říjnovém termínu nebudou. V úterý 5. srpna v 16 hodin vypršel termín, do kdy se mohly podávat kandidátky do komunálních voleb. Po tomto termínu už to není možné," sdělil Michal Ovšonka z Městského úřadu v Lounech, jenž má na starosti volby.

Obec povede úředník

„Informovali jsme o situaci v Úhercích ministerstvo vnitra - prostřednictvím krajského úřadu. Ministerstvo pravděpodobně vypíše termín dodatečných komunálních voleb v Úhercích, a to o několik měsíců později. Do té doby, než začne pracovat zastupitelstvo vzešlé z náhradních voleb, bude chod obce řídit úředník jmenovaný ministerstvem," dodal Michal Ovšonka.

Současnému vedení obce totiž skončí mandát s říjnovými komunálními volbami.