„Koupě polyfunkčního objektu v Lounech nám umožní rozšířit portfolio o projekt, který na jednom místě skloubí naše dosavadní činnosti, kterými se dlouhodobě úspěšně zabýváme – mezigenerační setkávání (předškolní děti a senioři). V objektu se bude nacházet a nabízet služby: Denní stacionář pro 25 osob s komunitní zahradou, dětská skupina pro 20 dětí se zahradou, dům s pečovatelkou službou se 40 byty, zahradním atriem a střešními terasami. Doplňkové prostory nabídnou zázemí pro bistro či cukrárnu a dvě lékařské ordinace,“ informovala společnost Senior inn Praha.

„V současné době máme zpracovanou projektovou dokumentaci a pracujeme na získání stavebního povolení. Plánované zahájení první etapy stavby je na rok 2026. Budova je v majetku společnosti Senior inn Praha s.r.o., která patří do našeho holdingu,“ upřesnila místopředsedkyně správní rady nadačního fondu SENIOR INN Jolana Jakoubková.

„Od roku 2008 provozujeme firemní mateřské školy a dětské skupiny, kde propojujeme děti se seniory. V roce 2018 jsme založili nadační fond SENIOR INN, jehož hlavním cílem je zamezit sociální izolaci seniorů. Celý projekt v Lounech je rozdělen do více fázi a je financován kombinaci vlastních zdrojů, bankovního financování a dále z aktuálně dostupných dotačních titulů, Část projektu, například komunitní zahrada určená všem obyvatelům Loun, bude financována donátory našeho nadačního fondu a z příspěvků jednotlivých dárců sbírky,“ vysvětlila.

Lenka Jonáková z Černčic u Loun je od loňského podzimu členkou aktivních záloh ozbrojených sil ČR. Před pár dny byla na svém prvním vojenském cvičení na Doupově.
Do války bych šla radši já, než aby musel syn, říká záložačka Lenka z Lounska

Lounští zastupitelé před pár dny schválili prodej pozemku společnosti o výměře 946 metrů čtverečných, který se nachází těsně u budovy. A to za 1,21 milionu korun, tedy 1280 korun za metr čtverečný. „Pozemek by měl sloužit jako předzahrádky samostatných bytových jednotek, v nichž budou byty určené pro ubytování seniorů,“ stojí v důvodové zprávě zastupitelstva.

„Pozemek tvoří bezprostřední okolí budovy, kterou žadatel plánuje zrekonstruovat na dům s pečovatelskou službou včetně denního stacionáře a dětské skupiny. V současné době se na něm nachází množství vzrostlé zeleně a není uzpůsoben k využívání veřejností. Z urbanistického hlediska dává smysl jeho majetkové scelení s objektem a umožnění jeho částečného využití pro předzahrádky jednotlivých bytů pro seniory, které budou v objektu vybudovány. Přístupné veřejné prostranství se nachází na severní straně objektu a v rámci rekonstrukce dojde k jeho kultivaci a zlepšení jeho využitelnosti,“ podpořil prodej pozemku architekt města Radek Janoušek.

Budova Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, ve které v Lounech sídlily okresní veterinární zařízení a veterinární nemocnice, vyrostla v roce 1975. Stavba je kruhového půdorysu, plochou střechou a s fasádou z boletických panelů. Projekt od Miroslava Šulce vznikl v liberecké pobočce Agroprojektu Praha. Budova není kulturní památkou, svou památkovou hodnotu ale má. „Stavba je ojedinělá svým hmotovým řešením. Kruhová dispozice je velmi ojedinělá. Ostatní znaky, jako konstrukční, či materiálové řešení je dobově typické. Zároveň autenticita těchto prvků je značná. Stavba by mohla být považována za standardní produkci dané doby, avšak tuto hranici překračuje,“ uvádí Národní památkový ústav k objektu, který je znakem moderní architektury druhé poloviny 20. století.

Mohlo by vás zajímat: Kraj začne s cyklostezkou u Stroupče letos. Další chce stavět město Žatec

Zdroj: Deník/Petr Kinšt