„Vodárenská věž je jedním z hlavních symbolů Loun od roku 1936. V současné době je věž otevřena pouze výjimečně a jediná cesta na střechu vede úzkým tunelem po žebříku. Chtěli bychom využít potenciál věže jako turistického místa s impozantním výhledem na okolní krajinu. Jaký máte názor na tento nápad?“ uvádí se v anketě na portále www.munipolis.cz. „Hlasování skončí 31. května. Smyslem ankety je získat názor občanů na využití vodárenské věže jako turistického místa," sdělil mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik.

O vyhlášení ankety rozhodli radní na svém posledním jednání. Doporučili zabývat se původním návrhem stavebních úprav bývalé vodárenské věže, které vzešly z architektonické studie „Okno do Českého středohoří“ z roku 2009 a vytvořením nového veřejného prostoru v závislosti na výstupech z ankety.

Vedení města se využitím vodárenské věže zabývalo několikrát, zatím bez dotažení k praktickému závěru.

Studie z roku 2009, kterou si nechalo zpracovat město Louny. Ukazuje, jak by mohla vypadat na rozhlednu přebudovaná vodárenská věž na jižním okraji města.
Louny oživují myšlenku na vybudování rozhledny

Ve zmíněném roce roce 2009 vznikla studie budoucí možné podoby a technického řešení stavby. To počítá s vybudováním spirálového ochozu na vnější straně pod vrcholem věže. Na její střechu je výstup nahoru možný v první části po běžném schodišti, v místech bývalé tisícihektolitrové nádrže se pak musí prolézat několik metrů po žebříku relativně úzkým tubusem. Přestavba tohoto vstupu by byla technicky i finančně náročná, studie proto nabízí vybudování od nejvyššího podlaží venkovní rampy.

„Tato cesta vzhůru je na vrcholu zakončena vyhlídkovou konzolou. Poslední rameno spirály je delší stranou směrováno na hlavní výhled (Krušné hory a České středohoří) a nabízí tak i při své malé šířce dostatek místa pro více návštěvníků. Na vrcholu vyhlídky budou panoramatické mapy,“ uvádí se ve studii.

Dálnice D7 Praha - Chomutov v úseku kolem Loun. Archivní foto
U Loun se na dva měsíce zavře nájezd na dálnici D7 ve směru na Chomutov

Myšlenku na využití věže město oživilo v roce 2016, opět ale nebyla dotažena do konce.

Mimořádná stavba byla dokončena roku 1936. Věž je významnou dominantou, ukázkou dobové technické stavby a kvalitním zástupcem funkcionalistické architektury. Pohled z výšky si mohou v současnosti lidé v Lounech dopřát pouze z ochozu věže kostela sv. Mikuláše v samém centru města.

Mohlo by vás zajímat: Nejen Žiželice. Přijde i uzavírka silnice Žatec – Louny kvůli mostu přes Blšanku

Zdroj: Deník/Petr Kinšt