V rozpočtu Loun pro letošní rok je na výměnu osvětlení hradeb vyčleněná částka 300 tisíc korun. „Předmětem zakázky je výměna osmi kusů slavnostního osvětlení na městských hradbách za úspornější. Součástí zakázky je demontáž stávajících výbojkových svítidel, montáž nových držáků a úsporných LED svítidel s přesnou optikou o výkonu 100 watt, s možností různého časování a stmívání, přesné nastavení úhlu svícení, elektrické a mechanická práce včetně elektrické revize a použití vysokozdvižné plošiny,“ uvedla radnice.

Nasvícení hradeb a dalších historických památek se v Lounech, stejně jako v dalších městech, začalo řešit hlavně předloni, kdy dramaticky stouply ceny elektrické energie. V Lounech počátkem loňského roku nakonec přistoupili k úplnému vypnutí nasvícení památek. „Nasvícení lounských památek za jednu noc spotřebuje 230 kilowattů elektřiny,“ přiblížil tehdy jednatel Technické správy města Loun Václav Jugl. Při cenách elektřiny by jen za nasvícení památek město dalo zhruba jeden milion korun za rok.

Do noci zářící kostel svatého Mikuláše v Lounech pohledem přes řeku Ohři z parku T. G. Masaryka. Archivní foto
Chrám svatého Mikuláše v Lounech svítí šetrněji. Město investovalo statisíce

O každodenní nasvícení přišel chrám sv. Mikuláše, hradby, kostel sv. Petra a Pavla, Barokní špitál, historická vodárna ve Chmelíkově ulici, městská knihovna, Vrchlického divadlo a historická budova radnice.

Po pár měsících, po rekonstrukci rozvodné skříně na Mírovém náměstí a regulaci nasvícení památek časovačem, lounská radnice osvětlení památek opět spustila. Nasvícené jsou jen ve vybrané dny – v pátek, sobotu a neděli a během státních svátků. V minulosti svítily jako veřejné osvětlení každý den.

Torzo plaveckého bazénu u ZŠ Prokopa Holého v Lounech.
Louny hledají firmu, která přestaví torzo školního bazénu na učebny

Hlavně kvůli úsporám kromě slavnostního nasvícení hradeb v Lounech letos plánují i výměnu stožárů a svítidel na řadě míst města. Radnice chce letos spustit první etapu modernizace veřejného osvětlení, jedná se o výměnu 530 kusů svítidel za moderní LED. Odhad nákladů je 7,5 milionu korun, výše dotace má činit 6,2 milionu.

V rozpočtu města jsou vyčleněné peníze také na výměny osvětlení nad hracími plochami zimního stadionu a sportovní haly. Náklady jsou v obou případech odhadovány na dva miliony korun.

Mohlo by vás zajímat: Lounské muzeum zamířilo do éry vysokého kola. Představilo novou výstavu

Zdroj: Ladislav Bába