Koupaliště v Lounech a Podbořanech už otevřela. To Podbořanské, nejlevnější z oficiálních areálů v regionu, přivítalo první návštěvníky v pátek 7. června. V Žatci se chystají otevřít brány 14. června. Vykoupat se lidé v horkých dnech mohou také v nádržích v Peruci a Klůčku. Naopak oblíbený areál v Krásném Dvoře je uzavřený a jeho znovuotevření se v blízké době neplánuje.

V Podbořanech otevřeli v pátek 7. června dopoledne. Lidé mohou chodit od 10 hodin, zavírá se ve 20 hodin. Samozřejmostí je občerstvení. Před sezonou tam vyměňovali jednu klouzačku a renovoval se motor jednoho z čerpadel. Nyní už je vše připravené na letní nápory.

Ceny zůstávají v Podbořanech už několik let stejné. Tamní koupaliště, kde najdete velký padesátimetrový bazén, dětský bazén, dětský koutek nebo dvě hřiště na plážový volejbal je tradičně nejlevnějším oficiálním areálem v regionu. Dospělý tam za celý den zaplatí 50 korun, zlevněné vstupné stojí 25 korun. Po 17. hodině zaplatíte 25, respektive 10 korun. Rodinné vstupné, pro maximálně pět osob, z toho dvě dospělé, vyjde na 100 korun.

V Podbořanech je vedle koupaliště také kemp pro stany i obytná auta. Tam letos přichystali novinku. „Zavedli jsme nově rezervační systém do kempu, návštěvníci si ho nově mohou zamluvit předem,“ upozornil starosta Podbořan Radek Reindl.

V Lounech oproti loňsku mírně zdražili, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) ale zůstalo stejné – 220 korun na celý den. Základní celodenní vstupné pro dospělého je 100 korun, na jednu hodinu se platí 30 korun. Děti do 15 let a senioři mají celodenní vstupné 80 korun. Odpolední od 15 hodin je pro všechny o desetikorunu levnější.

Lounské koupaliště otevřelo už na začátku června, nachystalo několik novinek. „Renovoval se tobogán kamikadze, díky čemuž se zájemci mohou těšit na rychlejší jízdu,“ přiblížil ředitel Lounské správy plaveckých areálů Jan Macháček.

Novinkou jsou také vratné kelímky, díky čemuž se sníží množství odpadu. Vylepšený je také prostor jednoho občerstvení. K dispozici jsou opět také čtyři teepee v indiánské vesničce, které si lidé mohou pronajmout.

Koupaliště v Lounech nabízí plavecký bazén se skokanskými můstky, zážitkový bazén s divokou řekou, relaxační bazének, chrliče, tobogány, pro děti brouzdaliště a bazének se skluzavkou. A také hřiště na míčové hry nebo dětské hřiště.

Žatec otevře v polovině června. Ceny vstupného zůstanou stejné jako v loňském roce. „Koupaliště chystáme na sezonu, aktuálně finišujeme. S otevřením počítáme v pátek 14. června. Samozřejmě bude ale ještě záležet na počasí," potvrdil Andrej Grežo, šéf Technické správy města Žatce, která se o areál stará.

Občerstvení má i letos být na koupališti na dvou místech. Novinku návštěvníci neuvidí, měli by jí ale pocítit. „Měnili jsme technologii chlorování vody. Mělo by to být šetrnější pro návštěvníky," pokračoval jednatel technických služeb.

Celodenní vstupné pro dospělé a děti nad 15 let přijde v Žatci na 100 korun. Děti do 15 let, senioři nad 65 a držitelé průkazu ZTP se do areálu dostanou za 80 korun, děti do výšky 100 centimetrů v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. Rodinná vstupenka, pro dva dospělé a maximálně tři děti, přijde na 240 korun.

Dopolední vstupné, od 9 do 12 hodin, je 50 korun za osobu. Odpolední vstupné, od 16 do 20 hodin, vyjde dospělého na 80 korun. Děti do 15 let a senioři nad 65 zaplatí 60 korun, děti do 100 centimetrů neplatí nic.

Areál koupaliště v Žatci byl po renovaci znovu otevřen v roce 2012. Kromě rekreačního bazénu s atrakcemi a toboganem nabízí také plavecký 25metrový bazén, brouzdaliště pro děti nebo hřiště na plážový volejbal či minigolf. Na rozlehlých travnatých plochách je dost místa pro klidný odpočinek.

V regionu jsou také dvě nádrže, kde se mohou lidé vykoupat na vlastní nebezpečí, tedy jakási neoficiální „koupaliště“. Osvěžení je tam zdarma.

Jedna z nádrží je v Peruci na Lounsku. „Nádrž je napuštěná, volně přístupná. Koupání je tam na vlastní nebezpečí. Už je možné chodit,“ uvedl starosta Peruce Jan Vnouček. Také letos se tam chystá občerstvení, loni tam vybudovali novou převlékárnu. V sousedství je také kemp.

Také v Klůčku, který loni prožil tragédii, kdy tam nešťastně utonuli dva chlapci, bude nádrž s koupáním na vlastní nebezpečí opět přístupná. Zřejmě tam bude také občerstvení, v jaké formě, o tom se ještě jedná.

Už třetím rokem je naopak zavřený velmi oblíbený areál v Krásném Dvoře. Koupaliště na dohled od zámku ani letos neotevře. A nechystá se to ani v letech příštích. „Bohužel, hrozně nás to mrzí, ale nejde to. Strašně rádi bychom koupaliště měli a otevřeli, ale nejde to,“ potvrzuje starostka Krásného Dvora Lea Jandová.

„Potíží je více. Nedostatek vody, dříve se brala z potoka, to nejde. I vrt je nedostačující. Navíc nádrže jsou ve velmi, velmi špatném stavu. Rekonstrukce by byla hrozně náročná, nákladná, odhad je v desítkách milionů a na to prostě nemáme. Ani v dalších letech to tak nevypadá, že by se dal areál zprovoznit. Mrzí nás to, ale takové peníze nemáme,“ dodala starostka. Uvažuje se, že by tam v budoucnu mohl být například sportovní areál.

Mohlo by vás zajímat: Šampion Pavel Maslák přibližoval atletiku dětem v Lounech

Atletika pro děti s Pavlem Maslákem v Lounech. | Video: Ladislav Bába