„Vzhledem k účasti všech zaměstnanců školy, pedagogických i nepedagogických, bude uzavřen 27. listopadu provoz školy. Jako ředitel školy se ke stávce připojuji. Upozorňuji, že učitelé nestávkují pro zvýšení jejich platů, ale proti plánovaným krokům vlády, které povedou ke zhoršení podmínek pro vzdělávání našich dětí. Všem rodičům děkuji za pochopení a případnou podporu,“ napsal ředitel ZŠ Jižní v Žatci Martin Hnízdil.

Do stávky půjdou i další žatecké základní školy. Například ZŠ 28. října. „Pokud nedojde k dohodě mezi odbory a vládou, bude naše škola i školní družina v pondělí 27. listopadu z důvodu stávky po celý den uzavřena. Naše škola není příznivcem uzavírání škol z důvodu stávky. Chápeme, že v současné době je třeba hledat úspory veřejných financí, nicméně nesouhlasíme s tím, aby se tak činilo škrty v oblasti dlouhodobě podfinancovaného vzdělávání našich dětí. Proto považujeme za důležité dát jasně najevo, že s plánovanými zásahy do českého školství nesouhlasíme,“ uvedla ředitelka školy Jana Hassmanová.

Ve svém vyjádření shrnula hlavní důvody, proč škola do stávky jde. Jsou to plánované snížení peněz na platy nepedagogických pracovníků, snížení rozpočtu na počet odučených hodin, avizované plošné zrušení odkladů povinné školní docházky a snížení počtu asistentů pedagoga ve školách.

Stavba mostu u Velemyšlevsi na Žatecku v roce 2015. Podobný překlene údolí Hutné u Žiželic.
Žiželice se staví, Havraň se připravuje. Cesta mezi Žatcem a Mostem zrychlí

Také v Lounech získává stávka učitelů konkrétnější obrysy. Ze škol jsou připraveni stávkovat například všichni zaměstnanci ZŠ a MŠ Kpt. O. Jaroše, ZŠ Školní, ZŠ Prokopa Holého a ZŠ Přemyslovců, MŠ Kpt. Nálepky, MŠ Přemyslovců a MŠ Šafaříkova. „Naše škola se připojí k výstražné stávce vyhlášené školskými odbory na pondělí 27. listopadu. Provoz školy tedy bude přerušen a škola uzavřena. Stále však probíhají jednání mezi ministerstvem a školskými odbory. Pokud by byla stávka odvolána, budeme Vás neprodleně informovat,“ uvedla ředitelka ZŠ Prokopa Holého Radka Dinková.

Stávkovat se bude i na základní školách v Postoloprtech nebo Podbořanech. „ZŠ Podbořany Husova se připojuje k celodenní stávce mateřských, základních a středních škol v ČR. Z objektivní příčiny nelze zajistit provoz školy, školní družiny a školní jídelny, proto bude škola zcela uzavřena,“ sdělila ředitelka Jana Šipošová.

Do stávky se zapojí i střední školy. Například žatecké i lounské gymnázium. „Zaměstnanci Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech se 27. listopadu 2023 v drtivé většině připojí ke stávce a škola tak bude v tento den uzavřena. V důsledku stávky bude zcela přerušen provoz školy, neboť s ohledem na počet do stávky zapojených zaměstnanců jej nelze zajistit v řádném ani omezeném režimu,“ přiblížil ředitel školy Daniel Syrovátko.

Rekonstrukce parku u hlavního vlakového nádraží v Lounech.
OBRAZEM: Rekonstrukce parčíku u hlavního nádraží v Lounech pokračuje

Zavřená zůstane také Obchodní akademie a Střední odborná škola zemědělská v Žatci, její ředitel Jiří Karas vyhlásil z důvodu stávky na pondělí 27. listopadu ředitelské volno. Ke stávce se připojí také Gymnázium a Střední odborná škola Podbořany. „Škola i školní jídelna pro žáky bude uzavřena. V souvislosti se stávkou zaměstnanců bude umožněn žákům ubytovaným na domově mládeže příjezd v pondělí, 27. listopadu, po 17 hodině,“ sdělil ředitel školy Jiří Marhold.

Mohlo by vás zajímat: V Žatci se dá koupit kratom v automatu na nádraží. Je rizikem pro mládež

Zdroj: Deník/Petr Kinšt