Rekonstrukce Zeleného náměstí, centra čtvrti Zahradní město v Lounech, je hotova. Na místě jsou lavičky, stojany na jízdní kola, odpadkové koše i veřejné osvětlení.
Místo je zadlážděno do podoby zajímavého geometrického tvaru, uprostřed bude po zimě tryskat voda z průchozí kašny. Nejen obyvatelé této čtvrti tam jistě najdou ochlazení třeba v letním horku, jaké panovalo letos.

Tráva ještě chybí

Zelené náměstí ale svému jménu příliš čest nedělá. Vyjma vzrostlých stromů v okolí. I to se má ale v dohledné době změnit. „Zkusíme tam nechat vysít trávu. Díky té kašně uprostřed by tam mohla vydržet. Pokud bude přesto usychat, zvolíme odolnější rostliny," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun.

Práce vyšly na zhruba 15 milionů korun

Za práce, rozdělené do tří etap, město celkem zaplatilo zhruba patnáct milionů korun. Až 85 % takzvaně uznatelných nákladů by ale mohla pokrýt přislíbená dotace. „Proplacení dotace očekáváme snad do konce letošního roku," dodal starosta Loun Radovan Šabata.  Město by mělo dostat z Regionálního operačního programu Severozápad přibližně 11 milionů korun.

Náměstí mají obklopit bytové domy

Zelené náměstí by měly postupně obklopit bytové domy. Nahradí staré, již zdemolované vojenské budovy.
„Vlastník pozemků, společnost M2 Sors, by měla už na jaře začít stavět další dům. Pokud bude o bydlení zájem, nebude poslední," uzavřel starosta.

Zahradní město vzniklo v lokalitě bývalých lounských kasáren. Dnešní Zelené náměstí bylo před lety nástupištěm vojáků. A právě lidé, kteří v Lounech sloužili, budou svědky oficiálního „otevření". Stát by se tak mělo 8. dubna 2016 při příležitosti jejich 30. vzpomínkového setkání přímo na tomto místě.