Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá rozsáhlou modernizaci trati mezi Louny a Lovosicemi. Začít se mělo v létě roku 2017, dojde ale k posunutí tohoto termínu. O kolik, to se ještě uvidí.

Mezi Louny a Lovosicemi se chystá rozsáhlá rekonstrukce kolejí, některých nádraží a zastávek, v plánu je také úprava železničních přejezdů a výstavba nového zabezpečovacího zařízení. Investici za téměř miliardu korun mají finančně podpořit „evropské peníze" z operačního fondu doprava.

„V současné době je hotový projekt. V průběhu jeho zpracování byly zapracovány nově vzniklé požadavky, které vyvolaly změny a navýšení investičních nákladů. Z tohoto důvodu je v současné době zadaná aktualizace záměru projektu. Po jejím schválení, předpoklad je v lednu 2017, zadáme aktualizaci projektu a po jeho schválení bude vypsána soutěž na realizaci stavby," Marek Illiaš, mluvčí SŽDC.

Srpen 2017 není reálný

K tomu by mělo dojít někdy na přelomu jara a léta roku 2017. „Původní předpoklad zahájení vlastní realizace v srpnu 2017 se tak jeví jako nereálný," dodal.

Úpravy mají zvýšit bezpečnost na trati, zvýšit maximální možnou rychlost vlaků a také snížit provozní náklady. Zvýší se průchodnost tratě o téměř polovinu – to znamená, že jí bude moci projet až 57 vlaků denně proti 37 v současnosti. To umožní například na trať odklánět vlaky v případě potřeby z jiných tras.

Psali jsme: Oprava trati na Libochovice bude stát téměř miliardu

V rámci záměru dojde ke komplexní rekonstrukci železnice mezi Radonicemi nad Ohří a Libochovicemi, dojde také na úpravu železničního nádraží v Lounech a k propojení tratí směrem na Lovosice a Kralupy nad Vltavou na konci jejich souběhu u Černčic.

Jízdní doba vlaků se zkrátí

Po skončení revitalizace se počítá se zkrácením jízdní doby vlaků. Ty se na jednokolejné trati budou křižovat jinde, než je tomu doteď. Nyní se kříží na nádraží v Košticích, nově to má být v Radonicích. Stanice v Košticích bude přebudována na zastávku, naopak v Radonicích přibude jedna kolej. Dojde rovněž na rekonstrukce železničních nádraží v Čížkovicích a Libochovicích, plánuje se také rekonstrukce čtyř zastávek – Pátek, Křesín, Dubany a Libochovice město.

Po železniční trati Louny – Lovosice jezdí osobní vlaky na lince Postoloprty – Louny – Lovosice – Litoměřice – Česká Lípa.