Naposledy řešilo lounské pracoviště ÚZSVM falzifikáty obrazů malíře Kamila Lhotáka s názvy Cyklisti, Letiště a Automobil. Majitel je vydával za originály, jeden z nich nabízel na internetu k prodeji. Kriminalisté v souvislosti s prověřováním podezření ze spáchání přečinu padělání a napodobení díla výtvarného umění je zabavili a na základě usnesení Okresního soudu v Lounech je získal ÚZSVM. „Obrazy byly opatřeny signaturou Kamila Lhotáka, přestože je nemaloval. Nejednalo se ani o reprodukce. Na základě znaleckého posudku Národní galerie v Praze soud ověřil, že obrazy jsou evidentními falzy. Soud usoudil, že by tato díla mohla být do budoucna zneužita, proto obrazy zabral a předal ÚZSVM, který je následně fyzicky zlikvidoval,“ vysvětlila Eva Spálenská z oddělení komunikace ÚZSVM.

Kamil Lhoták (1912 – 1990) byl malíř, grafik a ilustrátor. Jeho díla se v aukcích prodávají v řádech od tisíců do milionů korun. Nejdražší obraz, olej na plátně z roku 1946 s názvem Pyramidy, se prodal za čtyři a půl milionu korun.

Nebylo to poprvé, kdy ÚZSVM získal předmět pocházející z nekalé činnosti a zabavený policií.

Aukce zabavených věcí

Na základě rozhodnutí Městského úřadu Postoloprty získal stát loni sekeru, kterou policisté zabavili jednomu muži. Ten se dopustil přestupku tím, že v Postoloprtech fyzicky napadl poškozeného údery topůrkem sekery do zad. Napadení předcházela hádka o peníze a následná rvačka. Obviněnému byl mimo jiné uložen trest propadnutí věci, tedy této sekery. ÚZSVM ji prostřednictvím elektronické aukce nabídl k prodeji široké veřejnosti. Nejnižší podání bylo stanoveno na 150 korun. Zájemci učinili celkem pět příhozů, během nichž se cena sekery vyšplhala na konečných 222 korun.

Začátkem loňského roku lounské pracoviště ÚZSVM podobným způsobem prodalo rybářský prut. Ten zabavil Městský úřad v Podbořanech pytlákovi, který s ním lovil na nádrži u Buškovic.

Úřadu se také nedávno podařilo udat dvanáct psů, které předloni zabavil stát majiteli z Podbořanska, jenž je týral. Zvířata skončila v útulku v Jimlíně na Lounsku, kde se jedné feně narodila čtyři štěňata. „Všech šestnáct pejsků nabídl ÚZSVM veřejnosti. Ta o ně projevila velký zájem. Nový domov našli pejsci nejvíce u majitelů v severozápadních Čechách, a to od Horního Slavkova až po Liberec, ale také v Praze nebo na Karlštejně,“ přiblížila tehdy referentka vztahů k veřejnosti ÚZSVM Michaela Tesařová.