To je příklad Tomáše Jiříka ze Žatce. Do města se přistěhoval před časem ze severní Moravy, nového zubaře ale nesehnal. Nyní jezdí na soukromou kliniku do hlavního města. „Úplně mi to nevadí, zajet si jednou za rok na prohlídku, není problém. Horší to je, když tam jedu na zákrok a bolí mě zuby nebo když tam musím víckrát za sebou. To je pak s dojížděním komplikovanější,“ vysvětlil.

Někteří pacienti se spokojili s tím, že péči nemají hrazenou a za každý zákrok či prohlídku si platí. Jejich zubař totiž nemá se zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu. „Nedávno jsem platil za obyčejnou plombu dva tisíce korun,“ řekl Žatečan Vlastimil Hájek, který do této skupiny pacientů patří.

Budova Okresního soudu v Lounech.
Soud opět řešil údajné podvody v žateckém sportovním spolku. Rozsudek padne brzy

Přestože se úhrady od zdravotních pojišťoven oproti předchozím letům zvýšily, podle lékařů se stále zcela nesetkávají s reálnými náklady a neodpovídají času, který je pro kvalitní provedení zákroku potřeba. Chybí tak i větší motivace lékařů pracovat „na pojišťovnu“. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler už dříve výši úhrad kritizoval a uvedl, že smlouvu s pojišťovnami vůbec nemá asi tisícovka zubních lékařů v Česku. Po změnách v tomto oboru volá dlouhodobě. „Hlavně ať už nikdo neviní stomatology z nedostupnosti péče. Chyba je v systému,“ uvedl.

Systémovým problémem je také stárnutí populace zubařů. Podle analytické studie Zdraví 2030 je v Ústeckém kraji skoro polovina zubních lékařů ve věku nad 60 let. Pokud by například ve zmíněném Žatci všichni zubaři, kteří na to mají nárok, odešli do důchodu, byla by situace kritická. „Evidence máme hodně přeplněné. V Žatci je většina z nás, až na několik málo výjimek, v důchodovém věku nebo se mu blíží. Může to být hodně velký problém,“ řekla stomatoložka ze Žatce Helena Paymová.

Pohotovost v okrese Louny chybí

Pacienti s bolavými zuby večer nebo o víkendu musí počítat s tím, že v okrese Louny chybí pohotovosti. Aktuálně v kraji fungují jen v několika místech, například v Mostě, Bílině nebo Ústí nad Labem.

Problém se zubaři, ale i třeba praktickými lékaři, je dlouhodobý. Města se snaží nalákat nové, v Žatci i Lounech spustili stipendijní programy pro studenty. „Bohužel, za loňský rok nám nepřišla ani jedna žádost,“ řekl žatecký starosta Radim Laibl. Zároveň je i krajským radním pro zdravotnictví, ve větší spolupráci mezi městy s Ústeckém krajem vidí cestu, jak mladé zdravotníky do regionu dostat.

Násilí. Ilustrační foto.
Muži u Žatce zmlátili zloděje a odvezli ho na policii. Teď sami čelí obžalobě

„Trendem bude určitě masivnější podpora. Nové dotační programy bychom chtěli během letošního roku připravit,“ řekl s tím, že kraj bude inicializovat i systémové legislativní změny, které by měly přinést ve zdravotnictví změny k lepšímu.Zubní lékaři nicméně upozorňují na to, že je podle nich třeba také změnit celkový přístup pacientů k péči o zuby. Rostoucí náklady budou ceny výkonů nadále zvyšovat a nejlevnějším řešením je důraz na prevenci.