Žádné nové stavby depozitářů alespoň do roku 2010! To je závěr ministerstva vnitra, který zazněl na nedávné schůzce archivářů v Litoměřicích. Tam byl přítomen i Bohumír Roedl, ředitel Státního okresního archivu v Lounech. Právě Loun se toto jednání týkalo zcela bezprostředně.

Dotaci nakonec nedostane nikdo

V místě mezi tamní poliklinikou a domovem seniorů měl totiž nový depozitář vyrůst. „Bylo tam řečeno pracovníky majetkového odboru ministerstva vnitra, že se se stavbou žádného nového depozitáře nejméně do roku 2010 nepočítá,“ uvedl B. Roedl. Lounský archiv už přitom bojoval o dotaci, stejně jako například okresní archiv v Karlových Varech či krajský archiv v Plzni.

Léta nevyužitý pozemek o rozloze 5582 metrů čtverečních pod lounským domovem důchodců získal přitom tamní archiv už loni v květnu. „Budeme tam tedy chodit sbírat odpadky a vysekávat křoví dál,“ krčí zklamaně rameny B. Roedl. Plánovaný nový depozitář měl být moderní a zvažovaly se i varianty pater spíše do země, než nahoru. „Budeme muset počkat,“ dodává ředitel.

V současné době archiv sídlí na Mírovém náměstí, depozitář je o několik domů dále v synagoze v Hilbertově ulici. „Podmínky pro uložení písemností jsou ale hrubě nevyhovující,“ varují historikové. Vyřešit to měla právě stavba nového moderního depozitáře. „Máme prostory na to, abychom v nynějších podmínkách mohli pracovat ještě dalších pět až sedm let. Je ale otázkou, v jakém stavu pak archiválie budou,“ krčí rameny B. Roedl. Dalším problémem je, že instituce platí jen za nájmy objektů téměř 550 tisíc korun ročně.