Bezpečnost silničního provozu se v loňském roce v Lounech výrazně zlepšila.

Vyplývá to z aktuálně vyhlášeného žebříčku ČP Indexu bezpečnosti zpracovávaného Českou pojišťovnou, který posuzuje bezpečnost na silnicích ve všech okresních městech v Česku.

Louny se na žebříčku umístily mezi 59 městy na pátém místě. Přitom ještě v roce 2006 byly na 45. místě. „Index vyjadřuje úroveň nehodovosti, tedy počet usmrcených a těžce zraněných při nehodách v silničním provozu se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti měst a vzhledem k počtu obyvatel daných měst,“ uvedl Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny. „Index nevypovídá ani tak o úrovni místních řidičů, jako spíš o kvalitě dopravní infrastruktury, kterou šoféři z různých koutů země v konkrétních městech mohou využívat,“ dodal.

Podle žebříčku pojišťovny byla loni v tomto ohledu nejlepší situace v Nymburce, Tachově, Rokycanech a Třebíči, naopak nejhorší v Chebu, Trutnově a Mělníku. Stejně jako tomu bylo loni, i letos se leckde na počtu dopravních nehod a tedy nižším indexu bezpečnosti negativně projevily tranzitní tahy a tedy zvýšená frekvence dopravy.

Tranzitní dopravy se Louny zbavily v letech 1999 a 2000, kdy byl otevřen silniční obchvat kolem města. Ke zklidnění dopravy a zlepšení dopravní situace ve městě pomohly i úpravy v ulicích města – například výstavby řady kruhových objezdů, přechodů pro chodce, zúžení jízdních pruhů a další úpravy.