Tomáš Kučera z Loun v neděli dal svým dětem batůžky se svačinami, nasedli do auta a vydali se do nedalekého Slaného. Ve městě vystoupili na Slánskou horu, bývalé slovanské hradiště a také opuštěný lom, a na naučné stezce na vyhlídce u tří velkých dřevěných křížů hledali mezi kameny úkryt, v němž měla být schovaná schránka s heslem pro prázdninovou soutěž s názvem Probuď Déčko.

Podobný nápad měly o víkendu stovky dalších lidí v celé České republice. Soutěž pořádá Česká televize, její stanice pro děti ČT :D. Trvá celé prázdniny a poskytuje zábavu, tajemnou hru s hledáním, poučení a zajímavé trávení volného času rodinám s dětmi v celé zemi. "V sobotu bylo slunce a horko a byli jsme se koupat, v neděli se však zatáhlo, ochladilo a udělalo se ideální počasí na výlet. A tak jsme vyrazili hledat ukryté heslo pro prázdninovou soutěž," uvedl Tomáš Kučera, který na výlet vzal dceru a syna.

Chomutov, Most, Kadaň, Žatec, Chyše…

Hesla a symboly potřebné pro soutěž jsou schované na různých turisticky zajímavých místech po celé ČR. Těchto míst je více než 170. Každý účastník se během prázdnin musí vydat alespoň na tři výlety a na nich najít potřebné schránky a kódy. Z celkové mapy, zveřejněné na webu ČT, si může vybrat tři místa, která mu nejvíce vyhovují. Tato místa jsou i v severozápadních Čechách: například na vrchu Kočičák u Chomutova, poblíž vodní nádrže Ressl u Mostu anebo také na turistickém a informačním centru města Žatce či rovněž na "íčku" v Kadani. Na pomezí Podbořanska a Karlovarska se dá jedno heslo získat také na zámku Chyše.

V Žatci museli objednat další letáčky s hesly

A zájem lidí je velký. "Zájemci si k nám chodí pro informační letáčky a hesla k soutěži Probuď Déčko prakticky každý den hned od začátku prázdnin. Denně tu máme v průměru kolem deseti návštěvníků, kteří chtějí heslo k soutěži z našeho infocentra. První várka letáků k soutěži už nám začíná docházet, zrovna dnes jsem objednala u pořadatelů dotisk dalších," uvedla na dotaz Deníku Sabina Řezáčová z Turistického a informačního centra při radnici v Žatci.

Zábavnou a dobrodružnou prázdninovou soutěž pro děti, spojenou s výlety a aktivitami v přírodě, pořádá Česká televize už čtvrtý rok. "Do předchozích ročníků se zapojily desítky tisíc rodin po celé ČR, letos nás také těší velký zájem lidí o soutěž," uvedla Alžběta Plívová, mluvčí ČT. Jedním z cílů je zvednout děti od počítačů a mobilů a motivovat je k výletům a aktivitám venku. Symboly s hesly pro soutěž jsou ukryty na více než 170 místech po celé republice. Například v kamenolomu, vodní elektrárně, obřím akváriu, různých přírodních, historických a kulturních památkách. S umisťováním schránek a jejich údržbou pomáhají skauti. Děti mohou po slosování na konci prázdnin vyhrát koloběžky, stolní hry, odznaky a další ceny.