Automobily by měly přes centrum Loun zanedlouho projíždět ještě plynuleji. Má to zajistit nový systém, který pomocí kamer a speciálního programu bude řídit provoz na hlavním tahu skrz město, třídě Osvoboditelů. Dvě kamery už jsou umístěny na semaforových konstrukcích na křižovatce ulic Osvoboditelů a Poděbradovy u sokolovny. „Tam v těchto dnech probíhá zkušební provoz,“ uvedl pro Deník Václav Zlatohlávek z odboru místního hospodářství lounské radnice.

Sledované budou dvě křižovatky

Další dvě kamery budou hned na další křižovatce – u Vrchlického divadla na křížení ulice Osvoboditelů se Štefánikovou. Tam je usazení semaforové konstrukce a instalace zařízení před dokončením. Podle V. Zlatohlávka by práce měly směřovat k datu 20. srpna. „Víc ale říci nemohu; ohledně nastavení programu a souvisejících věcí ještě není definitivně s dodavatelem ujednáno,“ dodal.

Systém bude pomocí kamer reagovat na frekvenci projíždění vozidel a v závislosti na tom upravovat světla na semaforech tak, aby provoz houstl co nejméně. Ovládání by mělo být umístěno na služebně lounské městské policie. Ta sídlí přímo na nedlouhém úseku mezi oběma křižovatkami.

Podle Zdeňka Valeše, ředitele Městské policie Louny, přinese systém do dopravy nové možnosti. „Měli bychom být schopni například zařídit takzvanou zelenou vlnu pro vozidla záchranné služby, hasičů a dalších záchranných sborů,“ vysvětlil. Práce na nových semaforech, konstrukcích a souvisejících úkonech mají podle slov V. Zlatohlávka přijít na tři miliony korun. Tato suma zahrnuje právě i nákup systému, který by už za několik týdnů měl zjednodušit život řidičům, jedoucích přes Louny.