Posvítit si na vandaly chce lounská radnice. V příštím roce plánuje nákup a instalaci bezpečnostního kamerového systému.

Pořádek v ulicích bude monitorovat osm kamer. Radnice si od kroku slibuje větší bezpečnost ve městě.

Kamery by měly být instalovány v roce 2009. „V příštím roce bude zpracována projektová dokumentace. S pořízením a instalací kamer počítáme v posledním čtvrtletí roku,“ uvedla na dotaz Deníku tajemnice lounského městského úřadu Renáta Čapková.

Kamerový systém bude hlídat nejvíce problémová místa, vedení města chce, aby podstatně přispěl ke zvýšení bezpečnosti ve městě. „Pod dohledem bude Mírové náměstí, dále Tyršovo a Suzdalské náměstí, autobusové nádraží, lokalita u diskotéky Imperium v Poděbradově ulici a další místa. Umístění kamer vytipovala městská policie ve spolupráci s Policií České republiky,“ pokračovala R. Čapková.

Kamery přijdou město na více než 3,5 milionu korun. Náklady mají být zařazeny do provozního rozpočtu na příštího rok.

Radnice počítá s tím, že náklady pokryje z výnosu daně z nemovitosti, který město očekává dvojnásobný, díky změně koeficientu pro výpočet daně.

Kamerový systém již několik let hlídá dodržování pořádku v sousedním Žatci. Kamery jsou umístěné na radnici, na bývalé budově ČSAD na Kruhovém náměstí, na „věžáku“ v Podměstí, na panelových domech u Plusu a v Javorové ulici a dvě jsou na hotelu Garni na sídlišti Jih. Obraz z kamer jde na služebnu městské policie, kde nepřetržitá služba záběry vyhodnocuje.

Kamerový systém budou v příštích týdnech instalovat také v Podbořanech.