Prakticky v havarijním stavu je v současnosti kašna na Suzdalském náměstí v Lounech, lidmi pro svůj tvar nazývaná „ledviny“. Situaci už je nutno řešit a tamní radnice to dobře ví.

Na stole je nyní několik variant, jak s jedním ze symbolů Loun naložit. Pravděpodobná je rekonstrukce, i když ve hře byl i tak razantní krok, jako úplné zrušení a zdemolování. Z něj však, alespoň prozatím, sešlo.

Stavem bazénků u Žatecké brány se úředníci zabývají již delší dobu. „Jejich technický stav se natolik zhoršil, že není možno jej nechat bez řešení. Po letech provozu se zde, ostatně jako u jiných obdobných zařízení, projevují problémy spjaté s jejich stářím. V betonové vaně se objevily lokální praskliny, které se, zvlášť po této tuhé zimě, zvětšily natolik, že nádrž začala propouštět vodu,“ uvedla Ivana Hádková, vedoucí odboru rozvoje města lounské radnice. „Ani technický stav technologické části není zrovna nejlepší,“ dodala.

Co s ní?

Co tedy s nevzhlednou kašnou, která nyní nemůže plnit ani svou základní funkci – řádně držet vodu v bazéncích? Odpověď bude záviset na tom, kolik město najde peněz v rozpočtu. Už loni odbor místního hospodářství navrhl rekonstrukci. Vnitřek van měl být potažen hydroizolační fólií či stěrkou. Pak ale došlo k obratu. „Ceny za tyto práce, vzešlé z výběrového řízení, byly v takové výši, že se akce musela posílit finančními prostředky z investičního rozpočtu roku 2011. Při jeho schvalování však investiční komise navrhla bazény demolovat a celý prostor začlenit do městské zeleně,“ popsala vedoucí odboru. Vzhledem k tomu, že „ledviny“ jsou de facto jedním z poznávacích znamení Loun, demolice u radních neprošla. Celá záležitost je tak pořád otevřená.
Kašna na Suzdalském náměstí v Lounech, jak vypadala v roce 2001. Tehdy v ní ještě tryskala voda, jak zachytil Ladislav Bába

Odpověď nepřineslo ani jednání investiční komise ve středu 30. března, která by měla dát nějaké doporučení městským radním. Všechny možnosti, včetně úplného zrušení, by byly velmi nákladné. Budou se tak dál hledat schůdné možnosti a je pravděpodobné, že si město nechá v tomto ohledu zpracovat studii.

O nějaké formě úpravy kašny se hovořilo také v souvislosti s plánovanou přestavbou Suzdalského náměstí na kruhový objezd. Projekty spolu ale nejsou nijak svázány.