Tři tisíce korun v Žatci, zhruba stejný obnos v Postoloprtech a šestnáct tisíc korun na Novém Hradě v Jimlíně u Loun - to jsou částky, které poputují ve prospěch dobročinného konta Bariéry a jimiž přispěli návštěvníci v uvedených místech, kteří se přišli podívat na červencové promítání Kinematografu bratří Čadíků.

Na dotaz Deníku to upřesnila Sandra Štefaniková z Konta Bariéry. "Přestože je teprve polovina léta, návštěvníci v celé České republice při promítání kinematografu už přispěli dohromady částkou téměř půl milionu korun. Zatím bylo vybráno 482 tisíc. Cesta kinematografu přitom ještě pokračuje až do září. Chtěla bych všem dárcům moc poděkovat," dodala.

Spolupráce trvá devět let

„Spolupracujeme s Kinematografem bratří Čadíků devět let a přineslo nám to za tu dobu téměř pět a půl milionu korun, které byly použity na dobročinné účely. Myslím, že lidé chodí rádi na promítání kinematografu i proto, že tím přispějí na dobrou věc," sdělila Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.

Oblíbený pojízdný Kinematograf bratří Čadíků o letních prázdninách už tradičně cestuje po České republice a nabízí lidem promítání českých filmů pod širým nebem. Peníze od diváků vždy předává na charitativní účely. Nejvyšší částka, která se zatím letos podařila vybrat na jednom místě, pochází ze severních Čech. "Diváci v Jablonném v Podještědí, městečku nedaleko Liberce, dohromady přispěli 23 800 korun," uvedla Sandra Štefaniková. Výtěžek podle ní pomůže dětem i dospělým se zdravotními hendikepy. Peníze budou použity na nákup zdravotních a rehabilitačních pomůcek. 

V okrese Louny jezdí kinematograf na tři tradiční místa

Kinematograf se letos zastavil na třech místech v okrese Louny: v Žatci, Postoloprtech a na Novém Hradě v Jimlíně. Žatec a Jimlín jsou už řadu let jeho tradičními místy pobytu, zámecká zahrada v Postoloprtech se přidala až od loňského roku a kinematograf tam tedy byl letos podruhé.
„Máme radost, že po dlouhém čase se loni i letos podařilo pro Postoloprty zajistit návštěvu plnohodnotného letního kina. Jsme rádi i za pěkný zájem diváků z našeho města,“ uvedl Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprt.

Kinematograf se v každém místě hostování zdrží čtyři dny a během nich promítne čtyři nové atraktivní české filmy. Letos nabídl snímky Řachanda, Trabantem do posledního dechu, Teorie tygra a Všechno nebo nic. V destinacích na Lounsku a Kadaňsku k nim přibyl ještě i nový krátký dokument s názvem Krajina mého srdce, který zobrazuje přírodu a krajinu kolem řeky Ohře.

Historie sahá do roku 1991

Počátky historie Kinematografu bratří Čadíků sahají do roku 1991, kdy si bratři Josef a Pavel Čadíkové koupili první maringotku, kterou vybavili promítacím zařízením. Dnes má kinematograf 15 mobilních kin a vyjíždí i na Slovensko. Vstupné do prostor ke zhlédnutí filmů je dobrovolné a vybrané peníze vždy putují na dobročinné účely. Od roku 1998 Kinematograf bratří Čadíků získal od diváků pro Konto Bariéry, Kapku Naděje a mnoho dalších dobročinných nadací celkem už přes 11 milionů korun.

KOLIK DIVÁCI LETOS PŘISPĚLI

Žatec - 2 958 Kč

Postoloprty - 3 282 Kč

Nový Hrad Jimlín - 15 992 Kč 

           (údaje poskytla Sandra Štefaniková z Konta Bariéry)