Tři politické strany, které v Lounech po podzimních komunálních volbách utvořily těsnou koalici, mají jasno jakým směrem město další čtyři roky povedou.

Před volbami se programy ODS, ČSSD a Koalice pro Louny zásadně lišily, po volbách ale našly shodu. Koaliční dohodu, kterou sami nazývají „Dohoda o programových průsečících“ zveřejnili až několik dní po zvolení nového vedení města.

Kromě rozdělení uvolněných funkcí ve vedení města se strany dohodly na budoucím směřování města.

Hlavní téma: zdravotnictví

Tím nejzásadnějším a nejsledovanějším tématem pro Louny je zdravotnictví. ČSSD, ODS a Koalice pro Louny budou usilovat o zřízení malého zdravotnického zařízení. Jak to ale chtějí udělat nebo kde chtějí vzít peníze, už tak zřejmé není. Nezanedbatelnou překážkou je i to, že v celé ČR je nedostatek lékařského personálu.

Slovní přestřelka kvůli zdravotnictví se strhla i na druhé řádné schůzi zastupitelů. „V připravovaném rozpočtu jsou tři miliony korun na zajištění pohotovosti a tři miliony pro polikliniku. Kde jsou prostředky na vybudování slibovaného zdravotnického zařízení?“, ptal se na zastupitelstvu opoziční zastupitel Bořek Zasadil (USZ).

„Nechtějte, abychom za 14 dní, kdy se teprve jmenují nové komise, konkrétní koncepci,“ odvětil nový místostarosta Pavel Csonka (ČSSD). Právě ČSSD už před volbami slibovala zřízení zdravotnického zařízení s několika akutními lůžky.

„Když jdu do voleb, mám koncepci připravenou, a ne, že ji budu vymýšlet až po volbách,“ odvětil B. Zasadil.

Do koncepce mají přispět všichni

Debatu ukončil zastupitel MUDr. Petr Tyl, který je předsedou zdravotní komise. Zástupce všech stran vyzval, aby přispěly se svými nápady do připravované zdravotní koncepce. Velmi diskutovaným tématem před volbami byla také plánovaná výstavba kruhového objezdu na Suzdalském náměstí za 70 milionů korun. Zatímco ČSSD a ODS prosazovaly projekt i ve svých předvolební prohlášeních, proti byla Koalice pro Louny. Kompromisem je přehodnocení celého projektu a snížení nákladů na realizaci.

Změny nastanou také v práci městské policie. „Nová“ radnice chce, aby se strážníci více zaměřili na bezpečnost a prevenci, před vybíráním pokut za dopravní přestupky. Do konce února 2011 má ředitel městské policie vypracovat novou koncepci a předložit ji radě města.

Hospodařit bez dluhů

V příštích čtyřech letech by také mělo ubýt dopravních značek ve městě, pravděpodobně dojde i ke změně v jednosměrných ulicích. Cílem je také udržet vyrovnané hospodaření bez dluhů, stanovit nová pravidla výběrových řízení či získat Dům kultury.

close zoom_in