Se soutěží má pomáhat významná firma z oboru finančního poradenství. „Kvůli zajištění maximální transparentnosti výběrového řízení jsem oslovila jednu ze společností takzvané 'velké čtyřky', a sice společnost Deloitte. Tuto společnost jsem vybrala s ohledem na její zkušenosti se zpeněžováním majetkových podstat obdobného rozsahu v rámci jiných insolvenčních řízení,“ uvedla insolvenční správkyně HMS Petra Hýsková.

Každý zájemce musí složit zálohu 50 milionů korun. Podle znaleckého posudku byla tržní hodnota nemovitého a movitého majetku HMS k 31. březnu loňského roku 237,6 milionu korun.

Část areálu lounských strojíren. Velký nápis stále upozorňuje na firmu Legios. Tento název vystřídal původní Lostr, pak se ovšem firma ještě několikrát v krátkém čase přejmenovala
Výroba ve vagonce zase běží. Produkce v lounském areálu stála od června

Vagónka v Lounech, která se dříve jmenovala Legios, dluží věřitelům téměř 3,3 miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku. Soudy s odůvodněním, že se firma snaží především zajistit co největší prospěch společnosti Legios Loco, na níž je ekonomicky i personálně závislá, zamítly její reorganizaci a poslaly ji do konkurzu. Ten vyvrcholí právě zpeněžením majetku dlužníka včetně prodeje jeho areálu. Z něj za dramatických okolností letos na začátku léta dostala Legios Loco výpověď. 

Areál insolvenční správkyně následně pronajala společnosti DAKO-CZ ze skupiny Czechoslovak Group. Od začátku listopadu je nájemcem její dceřiná společnost Vagónka Louny.

Současný nájemce má zájem

„Za skupinu Czechoslovak Group se do veřejné soutěže na prodej areálu přihlásí společnost Vagónka Louny, která je nyní jeho nájemcem,“ potvrdil mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Pod společností Vagónka Louny aktuálně pracuje pět set lidí. V areálu probíhá výroba nových železničních vagonů i jejich generální opravy.

Část areálu lounských strojíren. Velký nápis stále upozorňuje na firmu Legios. Tento název vystřídal původní Lostr, pak se ovšem firma ještě několikrát v krátkém čase přejmenovala
Boj o velký lounský podnik vrcholí. Vagonku si pronajali zbrojaři

Společnost Legios Loco chystaný prodej areálu i celé insolvenční řízení dlouhodobě kritizuje. Podle ní kroky soudce a insolvenční správkyně vedou k poškození části věřitelů a společnosti Legios Loco. „Všechny lhůty ve výběrovém řízení jsou nesmyslně krátké, je nastavena nepřiměřeně vysoká kauce a není stanovena minimální cena. Takto nestandardní podmínky vyvolávají podezření, že je celá akce připravena předem vybranému zájemci. Podobně jako pronájem areálu společnosti DAKO-CZ z koncernu Czechoslovak Group, který o lounskou vagonku projevil zájem už před dvěma lety,“ sdělila za Legios Loco její mediální konzultantka Radka Háčková. Společnost v souvislosti s kauzou HMS hovoří o konkurzní mafii a nepřátelském převzetí lounské vagónky konkurencí.

Legios Loco je od poloviny července v insolvenci, návrh na sebe podala sama firma. Kvůli svému úpadku se Legios Loco soutěže k prodeji lounského areálu nemůže zúčastnit.

Ranní situace před areálem firmy Heavy Machinery services v Lounech na snímku, který Deníku poskytl čtenář
Potyčku v lounské vagonce ukončil až varovný výstřel. Lidé nesměli do práce