Zuřivý boj o zakázku v hodnotě desítek milionů korun se strhl v Lounech. Firmy se tam ucházely o provozování městské hromadné dopravy na dalších deset let. A to až tak tvrdě, že město výběrové řízení zrušilo.

V současnosti službu zajišťuje Dopravní podnik Ústeckého kraje, a. s. (DPÚK). Tomu však na konci letošního roku vyprší smlouva. Město Louny vypsalo výběrové řízení, vítěz měl získat zakázku na dalších deset let v hodnotě až 93 milionů korun. „Museli jsme ho ale zrušit. Uchazeči neustále podávali námitky a připomínky. Je to vina problematického výkladu Zákona o zadávání výběrových řízení. Zadavatel se kvůli němu dostává pod velký tlak," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun.

Prodlouží současnou smlouvu

A pod tlakem město skutečně je - situaci musí vyřešit do konce roku. Než se uskuteční nové výběrové řízení, prodlouží spolupráci s DPÚK. MHD slouží nejen Louňanům, některé pravidelné spoje zajíždějí také do okolních obcí Černčic, Vršovic, Obory, Lenešic nebo Dobroměřic. Linky zajišťují například také přepravu pracovníků v průmyslové zóně Louny - Jihovýchod.

Do obdobné situace se Louny dostaly už na konci loňského roku, tentokrát se zakázkou na správu veřejného osvětlení (více čtěte zde). V tomto případě se proti výsledku výběrového řízení odvolala společnost Eltodo-Citelum, která službu zajišťovala do té doby mnoho let. Zakázku však nevyhrála a rozhodnutí napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten nelimituje k rozhodnutí žádný termín, výsledek správního řízení ještě není znám. Radnice musela v časové tísni zmíněné firmě prodloužit smlouvu o šest měsíců. Se začátkem července veřejné osvětlení dočasně převzala Technická správa města Loun. Také v této zakázce jde o velké peníze - zní na příštích pět let a 35 milionů korun.

Tendr zrušili i v Žatci

Podobný vývoj nastal i v Žatci. I tamní radnice se rozhodla vypsat výběrové řízení na provozovatele městské hromadné dopravy, po pár měsících ho zrušila (více čtěte zde). Autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje tak jezdí v Žatci dál. Nové výběrové řízení se nechystá.