Okres Louny vykázal na konci dubna míru nezaměstnanosti 10,8 procenta, což je meziměsíční pokles o 0,7 procentního bodu. Bez práce bylo 5526 lidí, o 341 méně než v březnu. Další výrazný pokles počtu nezaměstnaných lze očekávat se zahájením provozu podniků v průmyslové zóně Triangle, nábor se projeví zejména v květnu, řekl ředitel lounského úřadu práce Petr Záhořík.

Vývoj na trhu práce v regionu je podle něj už stabilizovaný, meziročně se počet nezaměstnaných snížil o 960 mužů a žen. Lounsko se z původně zemědělské oblasti mění v průmyslovou aglomeraci. Region si oblíbily zahraniční podniky, působí tam ale i stabilní tuzemské firmy. Záměry investorů zaručují podle Záhoříka poptávku po pracovní síle minimálně do roku 2010.

Do dělnických profesí nabírají od února japonští producenti LCD displejů a barevných televizorů, společnosti IPS Alpha a Hitachi. Obě firmy stavějí závody v zóně Triangle nedaleko Žatce, postupně zaměstnají až 4000 lidí. IPS Alpha brzy zahájí zkušební provoz, v červnu spustí sériovou výrobu.

„S rozšířením výroby počítají i další zahraniční firmy v průmyslových zónách v Lounech a Podbořanech. S problémy sehnat dostatek kvalifikovaných dělníků se naopak potýká tradiční lounský výrobce nákladních železničních vozů, firma LOSTR. Potřebuje zámečníky a svářeče, kterých je na trhu práce zoufalý nedostatek,“ doplnil Záhořík.

Absolutní počet uchazečů, mezi něž patří i nemocní či ženy na mateřské, se na Lounsku v dubnu meziměsíčně snížil o 317 osob na 5930 lidí. Poprvé po deseti letech tak klesl pod hranici 6000 klientů. Na Lounsku se snížil v dubnu i počet klientů z řad absolventů škol a mladistvých. Úřad práce jich evidoval 307, meziměsíčně o 32 mladých lidí méně. V regionu bylo 845 volných míst, na jedno tak připadalo 6,5 uchazeče o zaměstnání.