Stylové víkendy na téma vybraného státu, při nichž by zájemci ochutnali místní speciality a nebo zašli do kina zhlédnout tamní tvorbu - to je poslední nápad členů komise cestovního ruchu při městské radě Loun. Tímto způsobem by město na Ohři mohlo svým obyvatelům i turistům více přiblížit čtveřici partnerských měst.

Louny se pyšní partnerstvím s nizozemským Barendrechtem, německým Zschopau, slovenským městem Lučenec a francouzským Veneux Les Sablons. Speciální akce by se mohly podle prvních nápadů pořádat třeba dvakrát ročně. Zažít bychom tak mohli třeba holandský či francouzský víkend.

„Restauratéři, kteří by se zapojili, by vypracovali vhodné menu, v kině by mohli promítat snímky z té či oné země," nastínila možnosti Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice. „Celý nápad je ale ještě v plenkách," zdůraznila. Pro zájemce by mohla být připravena například i veřejná setkání s cestovateli či lidmi, kteří život v dané zemi důvěrně poznali a mohou se tak podělit o své zkušenosti.

Tento nápad není prvním, který komise cestovního ruchu směřuje ke zviditelnění partnerských měst. V únoru se začala zabývat možností výroby tabulí, upozorňující právě na spřízněnost s nimi. Propagační cedule by měly mít přibližnou velikost 4×1,25 metru, rozdělené do čtyř polí. V každém z nich má být umístěn název partnerského města, jeho znak a země. Měly by vítat návštěvníky Loun, přijíždějící po silnicích od Chomutova, Mostu a Prahy.