Drtivá většina lidí v období před vánočními svátky rozesílá nebo předává přání. Papírové, keramické, dřevěné, kovové, elektronické nebo osobní novoročenky „rozesílá" téměř každý. Ruku na srdce, znáte někoho, kdo před Vánocemi nebo Novým rokem alespoň jednou osobně nepopřeje? V posledních letech zažívají boom elektronická PF, zatímco ještě před několika lety byly v kurzu papírová přání a vánoční pohlednice.
„Samozřejmě posílám. Dělám si svá vlastní přání a pak je elektronicky rozesílám kamarádům, známým, obchodním partnerům," prozrazuje Pavel Matula ze Žatce. Dříve jeho firma rozesílala před Vánoci pravidelně papírové novoročenky. S příchodem krize ale nákladný zvyk ve společnosti skončil a většina zaměstnanců přešla na elektronické rozesílání. „Je to podle mého krásný zvyk. Vzpomeneme si na známé, pošleme jim takovou připomínku," pokračuje Pavel Matula.
Také Eva Ondráčková ze Žatce si s PF "vyhraje". „Každý rok používám jinou rodinnou fotku, aktuální a připíšu do ní něco osobního. Známým, hlavně těm, kteří bydlí daleko a s kterými jsme se dlouho neviděli, ukazujeme, jak vlastně teď vypadáme," usmívá se sympatická maminka. „Posíláme elektronická," dodává s tím, že právě přání prostřednictvím počítače je v moderní době nejběžnější.

První přání je z roku 1606

Nějaké přání posílali nebo předávali, alespoň slovem, vlastně všichni Deníkem oslovení lidé. Ale kde se vůbec novoročenky vzaly?
Vůbec první doložená novoročenka na našem území byla kovová. Vyrobena byla v pražské mincovně na přelomu roku 1606. Na malém groši byl vyražen nápis „K novému roku 1606".
K velkému rozmachu přání došlo v Čechách ale až na počátku 19. století.
O vzrůst popularity se zasloužil hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína (1783 – 1868), který působil také ve funkci nejvyššího pražského purkrabího.
Právě on měl začít s hromadným rozesíláním novoročenek a měl se zasloužit o zakořenění zkratky PF.
PF je odvozeno od francouzského Pour féliciter – pro štěstí. Zajímavostí ovšem je, že ve Francii se toto slovní spojení k přání zdraví a štěstí do dalšího roku v současné době vůbec nepoužívá.