Vyřešit problém pobudů posedávajících na lavičkách a požívajících alkohol na veřejnosti chtějí města Postoloprty a Louny. Jejich radnice už pracují na vyhlášce, která to zakáže.

Inspirovaly se vyhláškou, kterou vydalo před nedávnem Ústí nad Labem. Takzvaná „protialkoholní“ vyhláška platí v Ústí nad Labem, o jejím zavedení uvažují už i v Mostě.

V okrese Louny ji jako první přijmou asi v Postoloprtech. „Už ji máme připravenou, v radě města ji budeme projednávat ve středu,“ informoval Deník postoloprtský starosta Miroslav Hylák.

Radní musí do vyhlášky specifikovat místa, kde bude pití alkoholu na veřejnosti zakázáno. „Určitě to bude kolem škol a školek, na Mírovém náměstí, a také v parčíku u obchodního domu Lučan,“ přiblížil některá místa starosta. T

aké Louny už o vyhlášce jednají, pravděpodobně ji přijmou. „Ve městě to není masový problém, ale několik málo problémových míst tu je. Rada v nejbližší době prověří možnost zavedení vyhlášky, mohlo by to trochu pomoci,“ sdělil Jan Kerner, starosta Loun.

Zavedení vyhlášky by přivítal také velitel lounských strážníků. „Určitě by to podle mého pomohlo ke klidu ve městě. Je to jeden z dalších nástrojů, jak se zbavit opilců,“ řekl Zdeněk Valeš.

Žatec se rozhodl vyčkávat, zavedení vyhlášky tam není aktuální. „Máme zkušenosti, že podobné vyhlášky brzy soud ruší. Počkáme jak to dopadne s touto a pak se tím budeme zabývat,“ sdělil na náš dotaz žatecký místostarosta Aleš Kassal.

Žatec a Podbořany nic nechystají

Podobné nařízení, omezující alkohol na veřejnosti, přitom v Žatci už před časem platilo, ministerstvo jej tehdy ale zrušilo.

Velitel tamních strážníků by vyhlášku po vzoru Ústí chtěl zavést. „Podobná vyhláška by nám hodně pomohla. Je to určitě dobrá věc, pomohla by nám v řešení situací, kdy mladí lidé pijí alkohol například v parku na lavičkách, u skateparku nebo pod hradbami,“ vyjmenoval nejproblematičtější lokality Jiří Štorek.

V Podbořanech není alkohol na veřejnosti podle vedení radnice závažný problém. „Zatím jsme se o vyhlášce nebavili, nemáme s tím velké problémy. Občas jsou nějaké na náměstí, ale to se dá zvládnout. Samozřejmě pokud bude v budoucnu potřeba, jsme připraveni se problémem zabývat,“ dodal Karel Honzl, podbořanský místostarosta.

Ústecká „protialkoholní“ vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti, je první svého druhu, kterou ministerstvo vnitra nezrušilo. Nezakazuje totiž pití alkoholu plošně, ale vyjmenovává jen některé problémové lokality. V Ústí jich mají na seznamu čtyřiadvacet.