Kristýna Smrčková, Lukáš Rychtařík a dalších více než dvacet studentů si v sobotu 20. ledna večer užijí svou dlouho očekávanou společenskou událost a velký den: tradiční maturitní ples. Proběhne v Lounech v Kulturním domě Zastávka. Jde o ples dvou tříd Obchodní akademie a Střední odborné školy Generála Františka Fajtla v Lounech.

Přípravy na takovou akci probíhají už od září či října. Studenti musí najít a určit vhodný volný termín, rezervovat podnik s tanečním sálem, domluvit účast účinkujících, sami připravit vlastní umělecké či zábavné vystoupení, často se točí také pozvánkové video. "Náš oficiální program je připraven na dobu od 20 do 2 hodin. Moderátorem bude Lukáš Hejlík, hrát bude skupina Golf. Všichni se mají opravdu na co těšit," sdělila Kristýna Smrčková. "Vstupenky na náš ples už jsou zcela vyprodány. Poslední lístky jsme prodali tento týden. Děkujeme za zájem a těšíme se na všechny návštěvníky!" dodal Lukáš Rychtařík, další člen týmu pořadatelů.

Vstup bude umožněn pouze ve společenském oblečení; pořadatelé dovnitř nikoho nepustí ani v případě, že by měl místo látkových kalhot jen černé džíny, dodala ještě Kristýna.

Zastávka pomohla vyřešit velký problém s plesy, předtím chyběl ve městě sál

Kulturní dům Zastávka je už tři roky hlavním dějištěm tradičním maturitních plesů pro studenty z Loun. Jenom v lednu a v únoru v jeho prostorách proběhne pět maturitních plesů. Kromě obchodní akademie tam pořádají své plesy i studenti gymnázia. Jeden budou mít příští sobotu a další v únoru. "I my máme vyprodáno, a to už od prosince. Velký zájem návštěvníků nás těší. Děkujeme všem a těšíme se na závěr ledna a náš ples," uvedla studentka gymnázia Denisa Zlatohlávková k plesu, jenž proběhne za týden, 27. ledna.

Kulturní dům Zastávka slouží veřejnosti v Lounech jako místo k pořádání plesů, ale i tanečních kurzů či zábav už tři roky, od listopadu 2014. Předtím byl ve městě několik let problém s chybějícím tanečním sálem, původní kulturní dům u loutkového divadla nebyl v dobrém technickém stavu, navíc ani nebyl v majetku města a dohadování mezi radnicí a majiteli vázlo. Studenti museli pořádat své maturitní plesy mimo město, například v nedalekých Dobroměřicích nebo Cítolibech. Radnice pak situaci vyřešila tím, že koupila do majetku města od jiného vlastníka objekt Zastávky, kde byla předtím diskotéka, a nechala ho přestavět na společenský a kulturní dům s kýženým tanečním sálem.

V Žatci patří studentům Moskva a v Podbořanech Národní dům

V Žatci studenti své maturitní plesy pořádají obvykle v Kulturním domě Moskva. I tento víkend tam je pořádně rušno. V pátek tam měli svůj ples gymnazisté a jednou z maturantek byla i úspěšná plavkyně, účastnice olympiády v Riu do Janeiru Lucka Svěcená. V sobotu se na Moskvu "nastěhovali" studenti Soukromé obchodní akademie a Střední odborné školy ze Svatováclavské ulice. KD Moskva má kapacitu necelých 400 návštěvníků, během ledna a února v něm proběhne sedm maturitních plesů.

V Podbořanech probíhají plesy v Národním domě a studenti je tam pořádají trochu dříve, než je obvyklé. Jeden maturitní ples tamního Gymnázia a SOŠ proběhl už v prosinci a jeden následoval 5. ledna. Páteční večer tohoto víkendu v Národním domě byl také rezervován pro ples, ale tentokrát ho pořádali hasiči z Kryr.