V Lounech skončí v příštím roce lékařská pohotovost pro dospělé ve všední dny. Důvodem jsou finanční úspory. Město Louny a Ústecký kraj tím ušetří jeden milion korun.

Změny se nedotknou lékařské pohotovosti pro děti, ta bude fungovat v nezměněné podobě jako dosud.

Pohotovost pro dospělé se ale omezí jen na pátek, kdy bude fungovat od 17 do 20 hodin, a během víkendů od 9 do 15 hodin. Od pondělí do čtvrtka už provozována nebude.

„Na základě čísel o využívání pohotovosti jsme se rozhodli pro optimalizaci. Přes týden je méně využívaná, víc lidí chodí v sobotu, neděli a o svátcích. Od 1. ledna 2013 tak nebude od pondělí do čtvrtka lékařská pohotovost pro dospělé v Lounech fungovat. V sobotu, neděli a svátcích zůstane," řekla Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice.

Pohotovost stojí přes 4 miliony

Za změnou stojí snaha o úspory. Město Louny má nejdražší lékařskou pohotovost v kraji. Z jeho rozpočtu na ni letos půjde 2,8 milionu korun, Ústecký kraj dá přes 1,5 milionu korun.

Tím, že od 1. ledna nebude fungovat lékařská pohotovost v Lounech pro dospělé od pondělí do čtvrtka, se ušetří asi jeden milion korun.

Město bude dávat o 700 tisíc korun méně, sníží se i příspěvek kraje o tři sta tisíc. Ten v roce 2013 pošle do Loun 1,2 milionu, z čehož 800 tisíc půjde na dětskou a 400 tisíc na pohotovost pro dospělé.

V říjnu na pohotovost přišlo 134 lidí

Během minulého měsíce lékařskou pohotovost v Lounech navštívilo celkem 134 lidí. Z toho 48 bylo v pracovní dny a 86 o víkendech a svátcích. Z těchto 134 lidí bylo 65 z Loun a zbytek, 69, z okolních vesnic. Přitom obce nijak na lékařskou pohotovost v Lounech nepřispívají.

Radnice v Lounech ale chystá opatření, aby obyvatelé města, kteří budou potřebovat lékaře odpoledne, měli šanci se k němu dostat. „Náš odbor sociálních věcí bude jednat s praktickými lékaři ve městě, někteří z nich už teď ordinují do 18 hodin. Chtěli bychom nastavit podmínky tak, aby k nim v případě potřeby mohli přijít i lidé, kteří u nich nejsou zaregistrovaní," vysvětlila tajemnice lounské radnice.

Město chce také prostřednictvím svého senior taxi umožnit lidem, kteří to budou potřebovat, aby je odvezlo do okolních nemocnic – do Slaného nebo Žatce.